• 2023/2024

        • 2013/2014

        • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

           

                         Dnia 27 czerwca 2014 r. o godz. 9.00 odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego. Na boisku szkoły zebrali się uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice.

                         Szczególnie z sentymentem żegnali szkołę absolwenci, uczniowie klasy szóstej. Dla nich był to ostatni dzień pobytu w szkole. Tradycyjnie rozpoczęli oni ceremonię, tańcząc poloneza.

                         Następnie Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom, wychowawcom oraz uczniom za wspólnie spędzony rok oraz trud włożony w tegoroczną edukację.

                         Pani Dyrektor w asyście wychowawców wręczyła świadectwa i dyplomy absolwentów oraz nagrody książkowe za wysokie wyniki w nauce najpierw wszystkim uczniom klasy VI, następnie najlepszym w nauce i zachowaniu z pozostałych klas.

                       Uroczystość ta stała się również okazją do nagrodzenia laureatów konkursów i zawodów oraz osób, które aktywnie włączyły się w różne akcje i działania.

                       Apel uświetniły występy wokalne klasy 6 oraz program artystyczny najmłodszych uczniów klasy 1b.

                      Uroczystość zakończyły serdeczne życzenia wspaniałych wakacji, sukcesów w przyszłym roku szkolnym składane przez Panią Dyrektor. Następnie dzieci rozeszły się do klas na ostatnie w tym roku szkolnym spotkania z wychowawcami.

           

          Ewelina Szymczak-Cieślik

           

           

           

          POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA

           

                             W dniu 26.06.2014 r. dzieci z oddziału przedszkolnego 0 „A” żegnały przedszkole. W tym uroczystym dniu po raz ostatni zaśpiewały wesołe, przedszkolne piosenki oraz w wierszach opowiedziały, co je spotkało w roku szkolnym. W czasie przedstawienia dzieci z uśmiechem na twarzy powitały wakacje.

                               W tym uroczystym dniu przedszkolakom towarzyszyli rodzice, którzy chętnie nagradzali dzieci oklaskami oraz fotografowali ostatnie, przepiękne chwile w oddziale przedszkolnym.

                                Po przedstawieniu pani dyrektor podziękowała dzieciom, wręczyła dyplom wraz z  książeczką i życzyła wszystkim słonecznych, bezpiecznych wakacji oraz samych sukcesów w przyszłym roku szkolnym.

           

          Joanna Borusiak

           

                                 

                                 W dniu 26.06.2014 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku w oddziale przedszkolnych O „B”. Z tej okazji dzieci  przygotowały wraz z nauczycielami program artystyczny. Swoje umiejętności i zdolności zaprezentowały, recytując wiersze i śpiewając przedszkolne piosenki. Ich przedstawienie opowiadało o radościach i smutkach, o sukcesach i trudnościach,  jakie przeżywały w przedszkolu przez cały rok. Rodzice nagrodzili występy swych pociech gromkimi brawami.

                                  Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały z rąk Pani Dyrektor dyplomy i nagrody książkowe. Potem były serdeczne pożegnania i życzenia wesołych, słonecznych i oczywiście bezpiecznych wakacji.

           

          Ewa Moskal

           

           

           

          BAL SZÓSTOKLASISTY

           

                      Dnia 25 czerwca 2014 roku w Remizie Strażackiej w Nadolicach Wielkich miało miejsce pożegnanie uczniów klasy 6 naszej szkoły. W uroczystości wzięli udział tegoroczni absolwenci, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie klasy 5.

                           Aby tradycji stało się zadość, ceremonia rozpoczęła się polonezem, którego już pierwsze dźwięki wywołały łzy wzruszenia u niejednego rodzica i nauczyciela.

                         W części artystycznej uczniowie zaprezentowali w sposób humorystyczny scenki z życia szkolnego, przeplatane charakterystycznymi piosenkami. Zabawne historyjki poświęcone każdemu z uczących ich nauczycieli oraz pracownikom szkoły wywołały niejednokrotnie uśmiech na twarzy zgromadzonych.

                             Nie zabrakło też miłego akcentu ze strony klasy 5, która przygotowała rymowanki i wesołe sentencje o każdym z odchodzących szóstoklasistów. Piątoklasiści obdarowali absolwentów własnoręcznie wykonanymi drobnymi prezentami.

                           Na zakończenie pani dyrektor wraz z wychowawcą wręczyła rodzicom uczniów szczególnie wyróżniającym się w nauce listy gratulacyjne. Również rodzice zaangażowani w życie klasy i szkoły otrzymali podziękowania.

                           Zwieńczeniem pożegnania był bal absolwenta, który upłynął pod znakiem zabawy, tańców i dobrej muzyki. Był czas na rozmowę, wspominanie przeżytych razem chwil i delektowanie się pysznościami, które czekały na bogato zastawionych stołach. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

           

          Ewelina Szymczak-Cieślik

           

           

           

           

          MUZEUM WSI OPOLSKIEJ

           

          W dniu 24.06.2014 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się na wycieczkę do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Podczas pobytu w Muzeum przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach z garncarstwa, miały okazję lepić z gliny na kole garncarskim. Po warsztatach dzieci odwiedziły kowala, zapoznały się z jego pracą. Podczas zwiedzania Muzeum przedszkolaki obejrzały jak wyglądała dawniej szkoła oraz dom nauczyciela.

          Po tak ciekawych i atrakcyjnych warsztatach oraz zwiedzaniu Muzeum dzieci ze smakiem zjadły chleb, który otrzymaliśmy w jednym ze zwiedzanych domów. Przedszkolaki wróciły do przedszkola uśmiechnięte, pełne emocji oraz wiedzy.

           

          Joanna Borusiak

           

           

           

          ZAMEK W MOSZNEJ

                    Dnia 23.06 uczniowie klas IV-VI wybrali się na Opolszczyznę, aby zwiedzić Zamek w Mosznej. Na miejscu uczniowie wysłuchali opowieści pani przewodnik o historii tego obiektu, oczami wyobraźni starając się dostrzec przepych, który kiedyś panował w pałacu. Niestety, dzisiaj niewiele  ostało się z dawnej świetności i bogactwa. Nie przeszkodziło nam to jednak w zachwycaniu się eklektycznym stylem budynku, z wyrastającymi z niego słynnymi 99 wieżyczkami (teraz wiemy już nawet dlaczego jest to dokładnie taka liczba, nie większa niż 100!). Warto nadmienić, że w oranżerii zauważyliśmy nawet rosnące banany, widok niespotykany w naszym klimacie.
                     Pogoda w pełni dopisała, toteż uczniowie spędzili pozostały czas, spacerując po kompleksie parkowym, jak i na zabawach integracyjnych, przygotowanych przez wychowawców.

           

          Dariusz Madetko

           

           

          WYCIECZKA DO JURAPARKU W KRASIEJOWIE

           

                     13 czerwca 2014 r. uczniowie klas: pierwszych, drugiej i trzeciej pojechali na wycieczkę do JuraParku w Krasiejowie. Celem wycieczki było zwiedzanie pawilonu paleontologicznego i JuraParku, poznanie prehistorycznego świata dinozaurów, dostrzeżenie zmienności gatunków, poszerzenie zakresu zainteresowań dzieci.

                           Wycieczka zaczęła się od niezwykłej atrakcji, jaką jest Tunel Czasu. Wszystkie dzieci zostały zaproszone na pokład kapsuły czasu, która zabierała je w niezwykłą, interaktywną podróż poprzez dzieje Ziemi. Począwszy od Wielkiego Wybuchu po kolejne etapy kształtowania się naszej planety. Po pełnej wrażeń podróży w Tunelu Czasu uczniowie spacerowali wśród prehistorycznych stworzeń po specjalnie przygotowanej ścieżce edukacyjnej. Wzdłuż trasy rozmieszczone zostały rekonstrukcje dinozaurów oraz liczne foto-realistyczne plansze przedstawiające środowiska roślinne. Dzieci odwiedziły Pawilon Muzealny. Pawilon Paleontologiczny zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę oraz prehistoryczne Oceanarium.

                              Kolejnym punktem programu były warsztaty paleontologiczne podczas, których uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca paleontologów. Sami wydobywali z „jaj” figurki młodych dinozaurów.

                            Oprócz naukowych faktów, JuraPark miał do zaoferowania niezwykły plac zabaw, który zachwycił wszystkich.

          Joanna Napieracz
           

           

           

           

          "SIGMA FACTOR"

           

           

                    Miło nam oznajmić, iż uczennica III klasy, Ida Kucharska, zajęła pierwsze miejsce w kategorii klas I-III w pierwszej edycji Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej "Sigma Factor" organizowanego przez wrocławską szkołę "Sigma" dnia 13.06.2014 r.

                     Pozostali reprezentanci naszej szkoły - Jan Czekiel, Marta Kuryś i Joanna Ślęzak również pokazali na scenie wysoki poziom zarówno wokalny jak i
          językowy.

                           Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

          Dariusz Madetko

           

           

           

          WIECZÓR POETYCKI "GDZIE JESTEŚ MAŁY KSIĄŻĘ?"

           

              To był niezwykły wieczór - żar lejący się z nieba zamiast kropel listopadowego deszczu dzwoniącego o szyby, jasność nieba zamiast pędzącego obłoki wiatru… Poezji przecież nie czytamy tylko w ponurej aurze jesiennych miesięcy, towarzyszy nam w każdej chwili, gdy tylko okażemy swoją otwartość na jej piękno. Dostrzegamy ją wokół nas – w szlachetności ludzkich czynów, wyjątkowości otaczającego nas świata, codziennej modlitwie. Słowa, które kiedyś do nas dotarły, nabierają mocy, owocują, kształtują naszą wrażliwość, empatię, skłonność do refleksji. Tworzą naszą osobowość, chociaż nie zawsze jesteśmy tego świadomi.

                  "Gdzie jesteś Mały Książę?" – pytały dzieci podczas wieczoru poetyckiego, który miał miejsce 11 czerwca, może nadal szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania gdzieś w czasoprzestrzeni… Urok wieczoru niewiele jednak miał wspólnego z aurą za oknem, piękno chwili tworzyły otwarte umysły dzieci, które porzuciły swoje codzienne sprawy, aby pobawić się słowem, pomóc dorosłym stawiać pytania o sens tego, co w życiu najważniejsze.

                Spotkanie z literaturą rozpoczęło się od muzycznej interpretacji utworu Juliana Tuwima pt. ,, Wspomnienie” wykonanej przez Kasię Grabę i Jakuba Dobrzańskiego. Następnie grupa uczniów zadeklamowała utwory, których tematem była poezja. Gwoździem programu był montaż słowno-muzyczny poetyckiej opowieści, baśni, powiastki filozoficznej Antoine’a de Saint-Exupéry’ego pt. "Mały Książę". Metaforyka słów, symbolika i towarzysząca poszczególnym scenom muzyka tworzyła nastrój, wywoływała wzruszenie, a przede wszystkim skłaniała do poszukiwań samego siebie. Podobnie do Małego Księcia wędrujemy przez życie, uczymy się, szukamy, doświadczamy, dojrzewamy. Czy potrafimy jak bohater wyciągać odpowiednie wnioski z naszej podróży? Publiczność złożona z rodziców dzieci naszej szkoły miała możliwość postawienia sobie takiego właśnie pytania.

              Podsumowaniem programu artystycznego były występy osób, które zakwalifikowały się do gminnego lub powiatowego etapu konkursów recytatorskich. Swoje umiejętności po raz kolejny zaprezentowały: Aleksandra Ptak, Joanna Stachowicz, Aleksandra Żerdzińska oraz Aleksandra Hawajska. Należy dodać, iż wieczór był również doskonałą okazją do integracji rodziców i dzieci. Słodki poczęstunek oferowany przez mamy naszych uczniów uatrakcyjnił kameralne spotkanie.

                 Kontakt z literaturą, muzyką, mierzenie się z trudną sztuką recytacji, kontakt z publicznością nie pozostają bez wpływu na rozwój osobowości młodego człowieka. Trudne treści prezentowanych utworów kiedyś z pewnością zostaną przez młodzież przypomniane oraz omawiane na kolejnych szczeblach polonistycznej edukacji. Uczniowie osłuchani z ich symboliką już w szkole podstawowej, na pewno sięgną po ich interpretacje wiele chętniej.

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

          ZAJĘCIA PRZYRODNICZE W RUDAWACH JANOWICKICH

           

          W dniu 5 czerwca 2014 r. uczniowie klas IV-VI wzięli udział w wyjazdowych zajęciach przyrodniczych w Ośrodku Edukacyjnym Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze-Sobieszowie oraz na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

          Uczniowie obejrzeli prelekcję poświęconą ptakom. Poznali ich budowę, sposób przystosowania do warunków życia oraz aktywność ptaków w czterech porach roku. Nabyli wiedzę, jak należy się zachować i na co zwracać uwagę, prowadząc obserwacje ptaków. Dowiedzieli się, że wielkość ptaka, kolor upierzenia, wygląd dzioba i nóg oraz jego zachowanie stanowi podstawę do rozpoznania i nazwania poszczególnych gatunków.

                 Młodzi przyrodnicy uczestniczyli również w prezentacji multimedialnej poświęconej owadom pt. „Owady małe, ale wielkie”. Poznali budowę owadów, ich różnorodność i rolę w różnych ekosystemach. Oglądali zgromadzoną w ośrodku kolekcję owadów oraz prowadzili obserwacje mikroskopowe wybranych okazów.

          Następnie, wyposażeni w lornetki i siatki entomologiczne, udali się do ogrodu dydaktycznego, aby obserwować żyjące w nim ptaki i owady. Udało się złapać i rozpoznać wiele ciekawych gatunków owadów. Gorzej było z obserwacją ptaków, gdyż hałas wywołany entuzjazmem młodych ornitologów skuteczne wypłoszył przebywające tam gatunki.

          Po pobycie w ośrodku nadszedł czas na zajęcia terenowe, które odbyły się na zboczu Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich. Wędrując ścieżką przyrodniczą, uczniowie podziwiali Kolorowe Jeziorka powstałe w miejscu starych, niemieckich kopalni łupków pirytonośnych. Zobaczyli trzy z czterech jeziorek- żółte, purpurowe i błękitne. Nie mogli zobaczyć najwyżej położonego zielonego jeziorka, gdyż ono „pojawia się i znika”, bowiem podczas suchych okresów doszczętnie wysycha.

          Edukator prowadzący zajęcia wyjaśnił, że kolor wód jest związany z występowaniem różnych związków chemicznych. Purpurowe Jeziorko swój rdzawo-czerwony kolor oraz nieprzyjemny zapach zawdzięcza związkom siarki. Błękitne Jeziorko bierze swój kolor od związków miedzi i w przeciwieństwie do purpurowego jeziora - jego woda jest czysta i bezwonna. Zabarwienie wody jeziorek stwarzało niesamowity nastrój.

          W okolicy jeziorek nie brakowało malowniczych skarp, zboczy, stromych urwisk, na które uczniowie się wspinali oraz małych jaskiń, które oglądali. Po wędrówce był czas na odpoczynek, zakup lodów oraz innych łakoci.

          Wyjazd na zajęcia przyrodnicze w Rudawach był niezwykle udany. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o owadach i ptakach oraz dowiedzieli się, w jaki sposób i gdzie obserwować przyrodę, żeby mieć z tego dużo przyjemności i wiele się o niej dowiedzieć.

           

          Anna Włodarczyk

           

           

           

           

           

           

          KIERMASZ SZKOLNYCH ROZMAITOŚCI

           

                   31 maja 2014 r. odbył się w naszej szkole po raz drugi Kiermasz Szkolnych Rozmaitości. Jest to impreza środowiskowa organizowana przez społeczność Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach przy współpracy z panią Haliną Popiołek – radną Gminy Czernica i panem Adamem Jaskułą – sołtysem Dobrzykowic.

                       Impreza była okazją do zaprezentowania przez uczniów szkoły swoich osiągnięć i talentów, jak również wspaniałym pomysłem na aktywne spędzanie wolnego czasu przez całe rodziny.

                  Przed tłumnie zgromadzoną widownią zaprezentowały się dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie wszystkich klas naszej szkoły.

                      Program artystyczny przygotowany przez uczniów był ukłonem w stronę rodziców, z racji zbliżającego się Dnia Matki i Ojca. Dzieci wierszami i piosenkami wyraziły wdzięczność tym, którzy codziennie wkładają wiele trudu i serca w ich wychowanie.

                    Kiermasz był również okazją do przygotowania atrakcyjnych zabaw i niespodzianek dla naszych milusińskich z okazji Dnia Dziecka.

               Szkolne Rozmaitości 2014 rozpoczęła multimedialna prezentacja przedstawiająca najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, przygotowana przez p. Ewelinę Szymczak- Cieślik i p. Dariusza Madetko.

                     Jako pierwsze wystąpiły uczennice z klasy IV i VI : Aleksandra Ptak i Agnieszka Jakubiak, które zaprezentowały elementy zumby w ciekawym układzie tanecznym.

                        Dzieci z oddziału przedszkolnego O „B”  pod kierunkiem p. Ewy Moskal i p. Justyny Loranty opowiedziały widzom zabawną historię o kropkowej krainie. Skrzat Kropeczka przekonywał wszystkich o tym, że istnieje kropkowa kraina.

                     Czy pory roku są kolorowe? To pytanie zadały sobie dzieci z oddziału przedszkolnego O „A”. Odpowiedzią było przedstawienie „Cztery pory roku”, które przygotowały przedszkolaki pod kierunkiem p. Joanny Borusiak.

                     Było też wyjątkowe wykonanie „Walczyka dla Mamy” oraz „Dobrze z tatą iść” przez dzieci z obu oddziałów przedszkolnych.

                      Klasa I „a” pod kierunkiem p. Doroty Ćmikiewicz zaprezentowała się w przedstawieniu pt. „Kraina Barw”. Dzieci opowiedziały publiczności o kłótni kolorów, o malarzu, którego obrazy stały się całkiem szare, a także o wietrzyku, który przychodzi malarzowi z pomocą.

                    Klasa I „b” przedstawiła program „Wiosna- lato - co wy na to?”. Recytując wiersze Jana Brzechwy i Marii Terlikowskiej mali aktorzy barwnie opowiadali o ulubionych przez wszystkich porach roku. Uczniowie wystąpili w strojach wspólnie wykonanych z wychowawcą klasy p. Małgorzatą Wilczyńską..

                      Przedstawienie „Asy z naszej klasy” przygotowali uczniowie klasy II wraz z wychowawcą    p. Joanną Napieracz, którzy udowodnili widzom, że gdyby do szkoły chodziły same anioły, mogłoby być nudno.

                           Najnowszy odcinek „Wojny domowej” przedstawili uczniowie z klasy III pod kierunkiem    p. Marii Pulki, bo w rodzienie jest, jak w cyrku lub kinie.

                   Uczniowie klasy V i VI wraz z p. Agnieszką Stefanek swoje przedstawienie przygotowali w oparciu o fragment  książki Krystyny Siesickiej „Przez dziurkę od klucza”. Udowodnili widzom, że codzienność nie musi być monotonna, wystarczy odrobina humoru, trochę emocji, a nawet niegroźnych domowych waśni, aby wywołać uśmiech na twarzach.

                         Swoje wokalne umiejętności zaprezentowali uczniowie klas IV-V w bloku muzycznym „Śpiewamy znane i nieznane piosenki”. Kierownikiem artystycznym tych muzycznych działań  była p. Anna Paszkiewicz-Worhacz. Szkolne Rozmaitości 2014 zakończyły pokazy tańców latynoamerykańskich i nowoczesnych w wykonaniu uczniów Szkoły Tańca Kijkowski.

                     Wszystkie występy młodych arytystów wzbudziły podziw publiczności i były nagradzane gromkimi brawami.

                      Po występach dzieci przyszedł czas na wspólną zabawę. Były różnorodne konkurencje sportowo – rekreacyjne, w których brały udział całe rodziny.

                      W bogatym programie imprezy nie zabrakło również czasu na atrakcyjne zabawy prowadzone przez  animatorów kultury: ciekawe konkursy, malowanie twarzy, chodzenie na szczudłach oraz szaleństwa na dmuchawcach.

                         Wszyscy goście podczas  pikniku mogli podziwiać wystawę ciekawych prac wykonanych różnymi technikami przez uczniów naszej szkoły.

                     Na kartach Kroniki Szkolnej warto było obejrzeć zdjęcia z imprez i uroczystości szkolnych.

                     W bufecie można było nabyć małe co nieco przygotowane przez rodziców. Były kiełbaski z grilla, ciasta upieczone przez mamy naszych uczniów oraz ciepłe i zimne napoje.

                         Wspaniała zabawa trwała do późnych godzin popołudniowych.

          Ewa Moskal

           

           

           

           

          "DZIÓB W DZIÓB"

           

          W dniu 2.06.2014 r. z okazji Dnia Dziecka klasy 0-III udały się do Teatru Lalek we Wrocławiu na festiwal pt. „Dziób w dziób”.

          Opowieść rozgrywa się w przestrzeni jednego z miejskich blokowisk pomiędzy zaślepioną pragnieniem władzy subkulturą gołębi i ich chęcią dominacji na podwórku, kotem, który jest odwiecznym wrogiem ptaków i wróblem poszukującym swojej wspólnoty.

          Po obejrzeniu przestawienia dzieci miały okazję porozmawiać z aktorami. Uczniowie mieli mnóstwo pytań, na które aktorzy bardzo chętnie i z uśmiechem odpowiadali. Po przedstawieniu dzieci wróciły do szkoły uśmiechnięte i pełne emocji oraz wiedzy.

          Joanna Borusiak

           

           

           

           

          KONKURS ORTOGRAFICZNY

           

                     26 maja odbył się szkolny etap konkursu ortograficznego klas IV - VI.

          Do konkursu przystąpiło 18 uczniów, którzy zmagali się z pokonywaniem ortograficznych trudności . Jury sprawdziło dyktanda i przyznało trzy nagrody za zajęcie I – III miejsca.

           

          I miejsce zajęła Marta Kuryś z klasy V

          II miejsce – Aleksandra Ptak z klasy IV

          III miejsce – Konrad Makowski z klasy IV

           

                  Zwycięzcy konkursu przystąpili do etapu gminnego, który odbył się 29 czerwca w SP w Czernicy. Jury przyznało tym razem pięć nagród za zajęcie I – V miejsca.

           

          Uczennica naszej szkoły – Marta Kuryś zdobyła IV miejsce, za które otrzymała nagrodę. Gratulujemy Marcie!

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

                

          WARSZTATY W BORZYGNIEWIE

           

                   20 maja 2014 r. uczniowie klasy drugiej i trzeciej brali udział w warsztatach ekologiczno – przyrodniczych na terenie Ośrodka Sportów Wodnych w Borzygniewie. Ośrodek usytuowany jest nad Zalewem Mietkowskim. Jest to największe w województwie dolnośląskim jezioro zaporowe utworzone przez wybudowanie zapory na rzece Bystrzycy w Mietkowie. Znajduje się około 25 km na południowy zachód od granic Wrocławia. Mietków to najbardziej popularny spot Dolnego Śląska.

           

                   Podczas warsztatów uczniowie poszerzali wiedzę na temat rożnych gatunków ptaków gniazdujących na tych terenach, aktywnie uczestniczyli w zajęciach plastycznych (najlepsze prace zostały nagrodzone), a następnie mieli okazję przespacerować się plażą. Warsztaty zakończyły się wspólną biesiadą przy ognisku. Podczas warsztatów uczniom naszej szkoły towarzyszył starosta powiatu wrocławskiego Roman Potocki. Pogoda dopisała, więc można było nawet pomoczyć nogi.

          Joanna Napieracz

           

           

           

           

           

           

          ŚLADAMI HISTORII PO WARSZAWIE

           

          W dniach od 14 do 16 maja 2014 r. uczniowie klas III - VI naszej szkoły wraz z opiekunami przebywali na wycieczce w Warszawie.

          Zwiedzanie stolicy rozpoczęli od Starego Miasta, pełnego kolorowych kamienic, kameralnych uliczek i niezwykłych historii. Niepowtarzalny urok zrekonstruowanego po zniszczeniach wojennych miejsca wywarł na uczestnikach ogromne wrażenie. Następnie dzieci obejrzały Rynek Staromiejski oraz stojący w jego centrum pomnik warszawskiej Syrenki, Katedrę św. Jana, Barbakan i pomnik Małego Powstańca, upamiętniający najmłodszych uczestników powstania warszawskiego.

          Z niedowierzaniem oglądały najwęższy dom w Warszawie. Ich uwagę przyciągnął również spiżowy dzwon stojący na Placu Kanonia. Zwiedzający dotykali dzwonu i myśleli o marzeniu, które według legendy ma się spełnić.

          Po zwiedzeniu Starówki uczniowie udali się na Plac Zamkowy, gdzie podziwiali Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy. Tam też wykonali pamiątkowe zdjęcia. Oglądali również wnętrza Zamku Królewskiego, będąc pod szczególnym wrażeniem niezwykłego piękna komnat zamkowych i sal, które ujmowały przede wszystkim bogactwem dekoracji. Podziwiali obrazy takich mistrzów jak Canaletto, Rembrandt i Matejko. Poznali historię zamku. Dowiedzieli się, że Zamek Królewski był miejscem uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

          Następnie dzieci spacerowały po Krakowskim Przedmieściu, które zadziwia turystów wspaniałą architekturą pałaców i rezydencji należących niegdyś do największych polskich rodów arystokratycznych. Widziały Pałac Prezydencki oraz stojący na jego dziedzińcu pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, kościół św. Krzyża, hotel Bristol, gmach Uniwersytetu Warszawskiego i pomnik Adama Mickiewicza.

          Zwiedzanie zakończyły na Placu Józefa Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza, symbolicznej mogile upamiętniającej bezimiennych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny, miały okazję zobaczyć, jak odbywa się zmiana warty. Po trudach całodziennego zwiedzania odpoczywały w Ogrodzie Saskim na multimedialnych „Ławeczkach Chopina”. Wystarczyło nacisnąć guzik, aby odpoczynek umilił im wybrany fragment utworu znanego polskiego kompozytora.

              Ostatnią atrakcją pierwszego dnia pobytu w stolicy był przejazd warszawskim metrem.

          Drugi dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Wilanowa. Z podziwem oglądali zespół pałacowo - parkowy, który powstał jako letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego i jest jednym z najpiękniejszych przykładów polskiego baroku.

          Następnie udali się do Łazienek Królewskich. Oglądali ich najważniejsze punkty: Belweder, Pałac na Wodzie, Teatr na Wyspie, Starą Pomarańczarnię, Podchorążówkę i pomnik Fryderyka Chopina. Ta letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zachwyciła wszystkich nie tylko wspaniałą zabytkową architekturą, ale również pięknym parkiem zamieszkałym przez wiele gatunków zwierząt. Oglądali liczne wiewiórki i przepiękne pawie jakby stworzone do gwiazdorstwa, które rozkładały swe barwne ogony, pozując do zdjęć i wzbudzając podziw turystów.

          Niezwykle ważnym przeżyciem, zwłaszcza dla kibiców piłki nożnej, była wizyta na stadionie Legii Warszawa.

          Następnie wszyscy udali się do gmachu Sejmu, gdzie zwiedzili Salę Posiedzeń Sejmu, Salę Kolumnową oraz galerie i sejmowe kuluary. W holu głównym obejrzeli makietę budynków Sejmu i Senatu. Podczas zwiedzania Sejmu uzyskali wiele ciekawych informacji dotyczących długoletniej historii i tradycji polskiego parlamentaryzmu oraz jego dnia współczesnego. Poznali kluby parlamentarne, posłów obecnej kadencji oraz rozkład miejsc w sejmie.

          Po opuszczeniu gmachu Sejmu rozpoczęli zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki. Najszybszą windą w Polsce, w ciągu 20 sekund, wjechali na jego trzydzieste piętro, by z tarasu widokowego, spod chmur podziwiać panoramę Warszawy.

          Trzeci dzień wycieczki dzieci spędziły w  Centrum Nauki Kopernik. Tam poznawały tajniki nauk matematyczno-przyrodniczych poprzez samodzielne eksperymentowanie na eksponatach zgromadzonych w galeriach i laboratoriach, dzięki czemu dotychczas skomplikowane prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonały się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Wzięły również udział w pokazie naukowym „Umysł przyłapany”, ukazującym działanie ludzkiego mózgu i narządów zmysłu. Następnie zdobywały wiedzę o prądzie, uczestnicząc w spektaklu w Teatrze Wysokich Napięć.

          Ogromną atrakcją był udział w pokazie „Kosmiczna wyprawa” w planetarium Niebo Kopernika. Dzięki nowoczesnym technologiom multimedialnym oraz projekcji na sferycznym ekranie, otaczającym obserwatorów ze wszystkich stron, odnosiło się wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu. Celem wyprawy był Saturn, najpiękniejsza z planet krążących wokół Słońca. W czasie podróży dzieci poznały prawa rządzące ruchem planet i przyjrzały się z bliska pierścieniom i księżycom Saturna.

          Wspaniałym przeżyciem dla wszystkich uczestników wycieczki był spacer po jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie, dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Przechodząc kładkami, ścieżkami i mostkami, oglądali różnorodne gatunki i odmiany posadzonych tam roślin oraz podziwiali panoramę miasta.

          Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i 3 dni pełne wrażeń minęły. Młodzi, ciekawi świata turyści zobaczyli wiele interesujących miejsc. Zrobili sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wrócili do domu z uśmiechem na ustach, podkreślając swoje zadowolenie i radość z odbytej podróży. Mają nadzieję, iż wkrótce ponownie odwiedzą to wspaniałe miasto, które stało się im szczególnie bliskie. Chętnie również otworzą podręczniki historii, aby zgłębić tajemnice jego dziejów.

           

           

          Anna Włodarczyk

           

           

           

           

           

           

          PARK KRAJOBRAZOWY "DOLINA BARYCZY"

           

                     6 maja przy sprzyjającej pogodzie uczniowie z klas pierwszych oraz z klasy drugiej pojechali na wycieczkę do Parku Krajobrazowego „Doliny Baryczy”.

                        Nasza wycieczka rozpoczęła się 5 – kilometrową ścieżką przyrodniczą po rezerwacie. Podziwialiśmy piękno ptaków i całej przyrody przez lornetki. Podczas spaceru mijaliśmy przystanki z informacjami przyrodniczymi, przy których pan przewodnik przekazywał - w prosty i jasny dla dzieci sposób - informacje na nich zawarte. Największą uwagę dzieci przykuła plansza o nietoperzach, na której opisano życie i potrzebę ochrony tych mało znanych zwierząt.

                           Kolejnym punktem naszej wycieczki była obserwacja przyrody z wieży widokowej. Największym zainteresowaniem cieszyło się małe brązowe futrzaste stworzonko wypatrzone przez dzieci w szuwarach. Okazało się, że to piżmak.

                          Wisienką na torcie była przejażdżka kolejką wąskotorową w Krośnicach, która kursuje na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego w Krośnicach, po niemal 3 km trasie.  

                       Po całodniowej wycieczce cali i obkupieni w sklepie z pamiątkami, trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Dobrzykowic.

           

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

          GMINNY KONKURS LOGOPEDYCZNY „TRZESZCZYK”

           

                     8 maja odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Logopedyczny „Trzeszczyk”. Przybyli do nas uczniowie klas I – III ze szkół podstawowych: z Kamieńca Wrocławskiego, z Chrząstawy i z Ratowic.

                      W eliminacjach wzięło udział 11 osób. Ocenie podlegała wyraźna wymowa, interpretacja utworu i pamięciowe opanowanie wiersza. Konkurs rozpoczął - recytacją wiersza o gimnastyce języka - zespół „Kropki” (uczennice z kl. VI: Agnieszka Jakubiak, Olga Napieracz, Aleksandra Żerdzińska i Ewa Dziubińska). Następnie swoje wiersze naszpikowane głoskami „sz”, „ż”, „cz”, „dż”, „r” prezentowały uczestniczki konkursu. Później „Kropki” zaśpiewały piosenkę pt. „Czarna krowa” (słowa Wanda Chotomska).

                             Po długiej naradzie nagrodzono:

          I miejsce - Hanna Kosińska (SP Dobrzykowice)
          II miejsce - Michalina Wojciechowska (SP Kamieniec Wrocławski)
          III miejsce - Weronika Jasińska (SP Ratowice)

          Wyróżnienia:
          Oliwia Sławińska (SP Chrząstawa)
          Aleksandra Szostak (SP Chrząstawa)
          Hanna Jaworska (SP Dobrzykowice)

                           Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami, a wszystkie dzieci otrzymały dyplom uczestnictwa w konkursie oraz słodkie upominki. Gratulujemy zwycięzcom.

           

          Anna Horosiewicz

           

           

           

           

          SPEKTAKL "W KRAINIE NARNII"

           

                     6 maja 2014 r. uczniowie klas IV-VI obejrzeli w Centrum Sztuki IMPART spektakl pt. ,,W krainie Narnii”, który jest teatralną adaptacją kultowej powieści autorstwa Clive'a Staplesa Lewisa ,,Opowieści z Narnii”. Ulubiona lektura szkolna tym razem została zaprezentowana w nowy, zaskakujący sposób - w formie teatralnej. Efekty dźwiękowe, tworzące aurę grozy, projekcje multimedialne, pomysłowa scenografia oraz ciekawe kreacje aktorskie przykuwały uwagę widza, który ze skupieniem śledził przygody czworga rodzeństwa w przepięknej krainie pełnej magii i czarów, do której bohaterowie dostali się przez tajemnicze przejście w starej szafie. Narnia będąca areną walki dobra ze złem budzi silne emocje, wyzwala ciekawość, wywołuje strach, odsyła odbiorcę do nierzeczywistego świata, w którym czas płynie swoim własnym tempem.

                        Obejrzenie sztuki było okazją do przypomnienia treści książki, skłoniło również do porównywania utworu z jego wersją teatralną, co sprzyjało kształtowaniu umiejętności krytycznego odbioru dzieła artystycznego. Swoje opinie dzieci będą miały okazję przedstawić w szkolnym wypracowaniu.

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

          SZKOLNY KONKURS LOGOPEDYCZNY

           

                      Dnia 5 maja 2014 r. odbył się szkolny etap Konkursu Logopedycznego „Trzeszczyk”.

                      Uczestniczyło w nim 30 uczniów z klas I-III. Celem konkursu było propagowanie poprawnej wymowy. Uczniowie otrzymali wierszyki przepełnione głoskami, które należało pięknie wyrecytować przed komisją. Towarzyszyło temu bardzo wiele emocji. Dzieci bardzo solidnie przygotowały się do konkursu. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Po długiej naradzie nagrodzono:

          I miejsce – Hanna Kosińska

          II miejsce – Maja Łacek

          III miejsce – Hanna Jaworska

           

          Wyróżniono następujących uczniów:

          Laura Gierczak

          Weronika Hawajska

          Bartosz Nowak

          Maksymilian Kręgiel

          Miłosz Andrzejczak

                       Uczniowie, którzy zajęli I, II i III miejsce wystąpią w Gminnym Konkursie Logopedycznym organizowanym 8 maja przez naszą szkołę.

           

          Anna Horosiewicz

           

           

          DZIEŃ ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

           

                     Obchody Dnia Ziemi w tym roku w naszej szkole trwały dłużej niż zwykle. Najpierw uczniowie klas I – III wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ekologicznym. Musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą i ekologiczną, rozwiązując test. A oto zwycięzcy części teoretycznej:

          Laura Gierczak – klasa I A

          Hania Kosińska i Nikola Szpurek - klasa I B

          Basia Kołpa – klasa II

          Jakub Cieśla – klasa III

                        W części praktycznej każda klasa podczas zajęć wykonywała zabawki ekologiczne. Nasi uczniowie doskonale poradzili sobie z tym zadaniem. Powstało wiele nowych i ciekawych zabawek. Jest tam świnka, kotek, samochód, samolot i wiele innych pomysłowych przedmiotów. Można je podziwiać na szkolnym korytarzu. Trzeba przyznać, że nasi uczniowie są bardzo pomysłowi i zaradni.

          .

          Joanna Napieracz

           

           

           

           

          GMINNE ZAWODY PIŁKI NOŻNEJ

                       W dniu 30.04.2014 r. drużyna chłopców z naszej szkoły uczestniczyła w gminnych zawodach piłki nożnej w Kamieńcu Wrocławskim, gdzie zajęła III miejsce.

                         Zawody cieszyły się dużą popularnością, a pogoda dopisała.

           

                                                                                              Przemysław Mazanowski

           

           

          MAŁA IDA - W WIELKIM FINALE

           

                     Ida Kucharska - uczennica III klasy SP w Dobrzykowicach wystąpiła na gali finałowej VIII Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej!

          Uroczysty koncert odbył się 29 kwietnia 2014 r. na scenie Klubu 4 Regionalnej Bazy Logistycznej przy ul. Pretficza 24 (dawny Klub Śląskiego Okręgu Wojskowego) we Wrocławiu, gdzie laureaci – zdobywcy pierwszych miejsc podczas regionalnych konkursowych zmagań, prezentowali swoje piosenki.

                  Publiczność zgromadzona w Klubie Bazy Logistycznej składała się z kombatantów oraz licznie zaproszonych gości z Kuratorium Oświaty, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego i Miejskiego. Wśród nich był również przedstawiciel Urzędu Gminy Czernica – Pani Maria Kozakiewicz.

                       Ida wykonała piosenkę ,,Dnia pierwszego września” i z rąk pani kurator Beaty Pawłowicz otrzymała list gratulacyjny i nagrodę. Naszą uczennicę spotkały również dwie dodatkowe niespodzianki. Ida-jako wyróżniona wśród grona laureatów- otrzymała Nagrodę Specjalną Wojewody Dolnośląskiego wraz z listem gratulacyjnym oraz Nagrodę Wójta Gminy Czernica – również z listem gratulacyjnym!

                 Dyplom z rąk pani Kurator otrzymała też Maria Pulka-nauczyciel utalentowanej laureatki.

                     Dodatkową nagrodą dla laureatów i ich opiekunów była wycieczka do Panoramy Racławickiej ufundowana przez Marszałka Województwa, która odbyła się bezpośrednio po gali.

          Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej zorganizowany został przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu przy współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Jego celem jest przede wszystkim wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia, upowszechnianie treści patriotycznych w edukacji artystycznej młodzieży oraz pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju i regionu.

          Link do galerii z koncertu:

          http://www.3brt.wp.mil.pl/pl/21_487.html

          oraz artykułu:

          http://www.kuratorium.wroclaw.pl/okno/51661.pdf

           

          Maria Pulka

           

           

           

          "SKRZYDLACI PRZYJACIELE"

           

                  28 kwietnia 2014 r. w szkole odbył się konkurs recytatorski pt. „Skrzydlaci przyjaciele” dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Przedszkolaki przygotowały przepiękne wiersze. Wśród wierszy znalazły się: „Kaczka dziwaczka”, „Do biedronki przyszedł żuk”, „Bocian”, itp.

          Jury po długiej naradzie przyznało:

          I miejsce Alicji Zwolińskiej

          II miejsce Paulinie Misieńko

          III miejsce Marcie Piskorskiej

          oraz wyróżnienia dla Alicji Pakuły i Mileny Kulik.

                     Wszystkie dzieci otrzymały dyplom uczestnictwa w konkursie oraz słodkie upominki. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

           

          Joanna Borusiak

           

           

           

          GMINNY KONKURS RECYTATORSKI KLAS I - III

           

                    Uczniowie klas I-III, którzy w Szkolnym Konkursie Recytatorskim otrzymali I, II i III miejsce reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim "Przyjacielem bądź" organizowanym przez Szkołę Podstawową w Kamieńcu Wrocławskim.

                    Po wystąpieniu wszystkich recytatorów jury wyłoniło zwycięzców w każdej grupie wiekowej i tak:

          I miejsce w kategorii klas pierwszych zdobyła Hanna Kosińska,

          I miejsce w kategorii klas drugich zdobyła Barbara Kołpa,

          III miejsce w kategorii klas trzecich zdobył Paweł Biliński.

                           Wyróżnionym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

           

          Joanna Napieracz

           

           

           

           

          SZKOLNY KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ
           
                       Dnia 14.04 w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej. Uczniowie występujący w dwóch kategoriach, klas młodszych (II-III) i starszych (IV-VI), mieli okazję sprawdzić się zarówno pod względem umiejętności językowych, jak i wokalnych. Do konkursu przystąpiło 15 uczniów z szerokim zakresem repertuaru - od Beatlesów po Rihanne, czy też w prostszych piosenkach, które poznawali podczas zajęć j. angielskiego. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom, toteż jury miało ciężki orzech do zgryzienia, jednak po burzliwych naradach udało się wyłonić laureatów.
          I tak, w kategorii klas młodszych:
           

          I miejsce - Ida Kucharska ("Help the People" Birdy; klasa III)

          II miejsce - Jagoda Mulek ("Let it Go" z bajki Disney Kraina Lodu; klasa II)

          III miejsce ex aequo - Wiktor Zwoliński ("We are the World" USA to Africa; klasa III) i Małgorzata Zwias ("Call Me Maybe" Carly Rae Jepsen; klasa III)
           

          Natomiast w kategorii klas starszych:
           

          I miejsce - Marta Kuryś ("Stay" Rihanna; klasa V)

          II miejsce - Jan Czekiel ("Yesterday" The Beatles; klasa IV)

          III miejsce - Joanna Ślęzak ("Juliet" Lawson; klasa VI)
           

                       Laureaci klas starszych, jak i Ida, i Jagoda, będą mogli reprezentować naszą szkołę we wrocławskiej edycji konkursu piosenki anglojęzycznej.
          Wszystkim uczestnikom gratuluję odwagi, wszak niełatwo jest śpiewać nie w swoim ojczystym języku, i zachęcam do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

           

          Dariusz Madetko

           

           

          SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI KLAS I-III

           

                    10 kwietnia 2014 r. w naszej szkole, jak co roku, odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, w którym brali udział uczniowie klas I-III. Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem „Przyjacielem bądź” i cieszył się jak zawsze ogromną popularnością wśród najmłodszych uczniów. Do konkursu przystąpiło 34 uczniów. Ocenie podlegały: opanowanie pamięciowe, dykcja, donośność głosu, modulacja, tempo mówienia i ogólne wrażenie artystyczne.
                     Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Jury przyznało pierwsze miejsca w trzech kategoriach: kategorii klas I, II i III oraz po dwa wyróżnienia.


          Klasa I: I MIEJSCE – Hanna Kosińska

          WYRÓŻNIENIE – Aleksandra Chudek i Laura Gierczak

          Klasa II: I MIEJSCE – Barbara Kołpa

          WYRÓŻNIENIE – Izabela Konieczna i Weronika Hawajska

          Klasa III: I MIEJSCE – Paweł Biliński

          WYRÓŻNIENIE – Ida Kucharska i Wiktor Zwoliński

           

                  Zdobywcy I miejsc będą reprezentowali szkołę podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego w Szkole Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim.

           

          Joanna Napieracz

           

           

           

          ZAJĘCIA TERENOWE W PRZEMKOWSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

           

                      Dnia 10.04.2014 r. w ramach obchodu Święta Ziemi uczniowie klas IV-VI  uczestniczyli w zajęciach na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi i historycznymi parku oraz doskonalenie umiejętności wykorzystywania wiedzy w praktyce.

                       Ten dziewiczy park krajobrazowy liczy 22 tys. ha i leży na terenie powiatu polkowickiego i bolesławieckiego – na terenie Borów Dolnośląskich. Wędrówkę rozpoczęliśmy od poznania najstarszego w Polsce dębu szypułkowego ”Chrobry,” który rośnie w pobliżu rezerwatu przyrody „Buczyna Szprotawska”. Jego wiek ocenia się na ok. 750 lat. Chrobry ma silnie rozwiniętą korę i grube konary. Rozpiętość korony wynosi ok. 16 m, wysokość 28 m, a obwód pnia 9,92 m. To okazałe drzewo liściaste uwieczniliśmy na zdjęciach, obejmowaliśmy jego pień, a nawet udało się naraz 16 uczniom wejść do środka pnia.

                        Dalsze zajęcia prowadzone były na ścieżce dydaktycznej „Ruchome wydmy śródlądowe”. Ścieżka ta nie jest oznakowana. Swój początek ma w Wilkocinie koło Przemkowa. Przebiega przez piaszczyste, ruchome wydmy śródlądowe i bory Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Wydmy ciągną się ok. 6 kilometrów i sięgają nawet 20 metrów wysokości. W najwyższym punkcie osiągają 187,4 m n.p.m. W tym niezwykłym krajobrazie, otoczeni zapachem lasu sosnowego, układaliśmy z darów przyrody lub rysowaliśmy na piasku zależności pokarmowe mieszkańców tego parku. Dodatkową atrakcją było wejście z latarkami do  dwupoziomowych bunkrów - obiekt militarny używany przez wojska radzieckie do 1992 r. Prawdopodobnie znajdował się tutaj ośrodek dowodzenia flotą okrętów podwodnych Układu Warszawskiego. Po opuszczeniu wojsk zadomowiły się tu cztery gatunki  nietoperzy, w tym nocek Bechsteina.

                      Edukatorzy w ciekawy sposób prowadzili zajęcia, zadając nam podchwytliwe pytania, na które udawało się  nam bez trudu  prawidłowo odpowiedzieć. Zostaliśmy pochwaleni za naszą wiedzę przyrodniczą.

                        Zadowoleni, pełni nowej wiedzy i doznanych  wrażeń, bezpiecznie wróciliśmy do naszych domów.

           

          Małgorzata Majak-Traczyk

           

                                                                                                                                        

           

          "EKO - CIUCH"

           

          4.04.2014 r. w naszej szkole odbył się konkurs SKO pt.: ”EKO-CIUCH”. Dzieci, bardzo licznie (37 dzieci) przygotowały stroje, które zostały zrobione z rzeczy nadających się do recyklingu. Stroje dzieci były przepiękne i bardzo pomysłowe. Wśród nich mogliśmy zobaczyć, parasolkę, kapelusze, suknie balowe, deskorolkę, spódniczki, bluzki, a także biżuterię. Stroje zostały zaprezentowane na uczestnikach, wieszakach bądź koledze. Dzieci do wykonania strojów wykorzystały: nakrętki, płyty, kartony, worki śmieciowe, papier, gazety, kapsle, gałęzie żywopłotu, folie, itp. Jury oceniało stroje w dwóch kategoriach: klasy IV – VI oraz klasy 0 – III.

           

          W kategorii wiekowej klas IV – VI:

           

          I miejsce

          Katarzyna Graba kl. IV

           

          II miejsce

          Agnieszka Jakubiak kl. VI

           

          III miejsce

          Marta Kuryś oraz Aleksandra Hawajska kl. V

           

           

          W kategorii wiekowej 0 – III

           

          I miejsce

          Aleksandra Chudek kl. I „A”

           

          II miejsce

          Szymon Fidler kl. I „B”

           

          III miejsce

          Paulina Misieńko kl. 0 „A”

           

          Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i drobne upominki. Serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów!     

           

          Joanna Borusiak

           

           

           

          ALE JAJA!

           

                    Konkurs plastyczny pt. „Ale jaja” wzbudził duże zainteresowanie wśród dzieci. Do konkursu stanęło blisko 50 prac w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci młodsze klasy 0 – I oraz dzieci klas starszych II – III.

                     Wszystkie prace były piękne, a wkład włożony w ich wykonanie ogromny. Jury stanęło przed nie lada wyzwaniem, żeby wybrać te najpiękniejsze. Chęć wygranej była ogromna zwłaszcza, że wygrane prace reprezentowały naszą szkołę w gminnym etapie.

                    W konkursie szkolnym zostało wyłonionych sześć prac, po trzy w każdej kategorii wiekowe. Prace te reprezentowały naszą szkołę w Gminnym Konkursie plastycznym w Szkole Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim. I tak w kategorii klas II – III Marysia Czekiel zajęła II miejsce, a wyróżnienie otrzymał Kuba Basta.

          Dorota Ćmikiewicz

            

           

           

           

          SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

          PALMA WIELKANOCNA” ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY

           

                    2 kwietnia 2014 r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny „Palma wielkanocna”. Był kierowany do uczniów klas 0 –VI. Praca mogła być wykonana z dowolnych materiałów i dowolną techniką. Jury oceniało pomysłowość, dobór materiałów i estetykę wykonania. I tak:

           

          I miejsce

          Paulina Misieńko kl. 0 a

          Aleksandra Chudek kl. I a

           

          II miejsce

          Jakub Graba kl. VI

           

          III miejsce

          Hanna Jaworska kl. II

           

                     Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i drobne upominki. Serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                       Wszystkie prace zostały oddane na kiermasz szkolny, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży palm zasilą konto Rady Rodziców.

           

           

          Joanna Napieracz

           

           

           

          AQUAPARK

           

           

                   W sobotę 29.03.2014 r. uczniowie klas III-VI spędzili aktywnie czas wolny w Aquaparku we Wrocławiu.

                    Dzieci miały okazję nauczyć się pływać bądź poprawić swoje umiejętności w tej dziedzinie. Było również mnóstwo świetnej zabawy. Wśród szerokiej gamy atrakcji korzystaliśmy z basenu z falami, „leniwej rzeki”, basenów sportowych, basenów zewnętrznych, jacuzzi. Największą atrakcją cieszyły się oczywiście zjeżdżalnie. Wielkich pozytywnych emocji dostarczyły zjeżdżalnie rodzinne oraz pontonowe. Co odważniejsi korzystali ze zjeżdżalni większych, w tym szczególnie popularnej ze względu na walory estetyczne – zjeżdżalni multimedialnej. Można również było wypocząć na sztucznej plaży oraz leżakach. Po wszystkim była również przerwa na małą przekąskę w miejscowej restauracji.

                      Po intensywnie spędzonym dniu, pełnym pozytywnych emocji pływackich, zadowoleni i wypoczęci wróciliśmy do domów. Pozostały nam miłe wspomnienia uwiecznione na zdjęciach.

                        Z niecierpliwością czekamy na kolejny tego typu wyjazd.

           

           

          Przemysław Mazanowski

           

           

           

           

          UCZNIOWIE Z DOBRZYKOWIC W POSZUKIWANIU WIOSNY

           

          W dniu 20.03.2014 r. uczniowie klas IV–VI wyjechali na zajęcia przyrodnicze do Ślężańskiego Parku Krajobrazowego połączone z poszukiwaniem pierwszych oznak wiosny.

          Zajęcia rozpoczęły się na terenie Rezerwatu Archeologicznego w Będkowicach. Uczniowie obejrzeli rekonstrukcję osady Ślężan z XI w. składającą się z drewnianych domów, otoczoną suchą fosą i drewniano–ziemnym wałem obronnym, umocnionym kamieniami i gliną. Tam też zobaczyli rozścielający się, śnieżnobiały dywan zawilców i usłyszeli świergot ptaków potwierdzający, że wiosna już nadeszła.

          Następnie, wędrując ścieżką przyrodniczą wzdłuż żółtego szlaku turystycznego od Przełęczy Tąpadła, zdobyli Ślężę. Wspinając się na szczyt, pokonali 338 metrów wysokości. Podczas wędrówki uczniowie zatrzymali się na sześciu przystankach przyrodniczych, gdzie pracownicy Ślężańskiego Parku Krajobrazowego panowie Wiesław Pazgan i Radosław Sosnowski bardzo ciekawie opowiadali o przyrodzie tego obszaru. Zaprezentowali skały budujące Masyw Ślęży. Omówili charakterystyczne typy lasów oraz zamieszkujące je gatunki roślin i zwierząt. Uczniowie poznali lasy zwane buczynami oraz ich mieszkańców: popielicę i dzięcioła czarnego. Przebywając na terenach prawnie chronionych, zapoznali się z zasadami zachowania w rezerwacie i parku krajobrazowym. Pan Wiesław opowiadał również ciekawe legendy związane z tym magicznym miejscem.

          Po dotarciu na szczyt młodzi turyści odpoczywali w zabytkowym schronisku im. Romana Zmorskiego. Następnie obejrzeli zachowane kamienne kręgi kulturowe, kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP, żelbetonową wieżę widokową, maszt RTV i granitowy krzyż milenijny. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia z granitowym niedźwiedziem podziwiali przepiękne widoki na Sudety i Nizinę Śląską z pobliskim Jeziorem Mietkowskim i nieco odleglejszym Wrocławiem.

          Podczas wycieczki był również czas na ognisko z pieczeniem kiełbasek i zabawy integracyjne zorganizowane na Przełęczy Tąpadła.

          W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili Kaplicę Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach i spróbowali wody ze studni św. Świerada zwanej także „Źródłem Życia”, słynącej z doskonałych walorów smakowych.

          Późnym popołudniem zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domów.

           

          Anna Włodarczyk
           


           

           

          GMINNY KONKURS RECYTATORSKI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

           

           

                    25 marca uczniowie naszej szkoły kolejny raz przedstawili własne interpretacje tekstów literackich podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego Szkół Podstawowych w Kamieńcu Wr.  Do konkursu przystąpiło 18 uczniów wszystkich szkół podstawowych  w obrębie naszej gminy, prezentując testy w dwóch kategoriach: recytacja i poezja śpiewana.  

                    Jury oceniało dobór repertuaru do możliwości wykonawczych uczestnika, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny uczestnika. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice – Aleksandra Ptak, Joanna Stachowicz i Aleksandra Żerdzińska. Jury wyłoniło trzech zwycięzców w kategorii – recytacja i dwóch w kategorii – poezja śpiewana. Przyznało również wyróżnienia dla tych, którym nie udało się zdobyć nagrody pomimo wysokiego poziomu prezentacji.

           

                 Przedstawiciele naszej szkoły otrzymali nagrody i wyróżnienie w następujących kategoriach:

           

          PROZA:

          Aleksandra Ptak (klasa IV) – nagroda za deklamację fragmentu prozy Stefana Balickiego  – ,,Chłopcy - szkice z życia szkoły”.

           

          Joanna Stachowicz (klasa VI) – wyróżnienie za recytację prozy Agnieszki Tyszki ,,Kawa dla kota”

           

          POEZJA ŚPIEWANA:

          Aleksandra Żerdzińska (klasa VI)  – nagroda  za śpiewaną interpretację tekstu Grzegorza Tomczaka  ,,Tango na głos orkiestrę i jeszcze jeden głos”

           

          Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

          VII FESTIWAL BAJKOPISARZY "PIERNIKOWA CHATA"

                  14.03.2014 r. klasa V wybrała się do Wrocławia do ODT „Światowid”, aby kibicować Oli Hawajskiej, która na Gali VII Festiwalu Bajkopisarzy „Piernikowa Chata” prezentowała swoją baśń pt. „Wilczyca”. Swoje magiczne opowieści przedstawiało dziesięciu uczestników. Baśnie były ciekawe, sposób prezentacji zadziwił publiczność. Ola wypadła bardzo dobrze.

                 Oglądaliśmy także pantomimiczne prezentacje duetu Liquidmime, który rozbawił nas do łez. Oprócz dobrej zabawy były też słodycze dla publiczności. Wszyscy nagrodzeni uczestnicy otrzymali także wspólną nagrodę - udział w warsztatach literackich.

                     Jeszcze raz gratulujemy Oli występu.

          Anna Horosiewicz

           

           

           

          VIII DOLNOŚLĄSKI PRZEGLĄD PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

           

                    8 marca 2014 r. w Sali Widowiskowej MDK Wrocław Krzyki odbyły się przesłuchania VIII Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Były to eliminacje regionalne dla byłego województwa wrocławskiego. Organizatorem konkursu był Dolnośląski Kurator Oświaty we Wrocławiu przy współpracy MDK Wrocław Krzyki. Przegląd miał na celu wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia przez różnorodne formy artystyczne, propagowanie treści patriotycznych w edukacji artystycznej młodzieży oraz pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju i regionu. Tegoroczny konkurs tematyką obejmował „Polskie pieśni żołnierskie II wojny światowej, piosenki i pieśni Powstania Warszawskiego".

                    Naszą szkołę reprezentowały aż trzy zespoły:

          1. Uczniowie klasy III - przygotowani przez panią Marię Pulkę - Ida Kucharska, Karolina Stańco, Ola Osika, Julia Chalecka, Małgosia Zwias, Ala Lech i Wiktor Zwoliński w piosence ,,Sanitariuszka Małgorzatka”

          2. Uczennice klasy V i VI - pod kierunkiem pani Anny Paszkiewicz-Worhacz - Ola Hawajska, Marta Kuryś, Ola Napieracz, Ola Żerdzińska - ,,Dziś do ciebie przyjść nie mogę”

          3. Uczniowie klasy IV, V i VI - przygotowani przez panią Annę Paszkiewicz-Worhacz - Kasia Graba, Marta Rusiecka, Jan Czekiel, Filip Baran, Ola Hawajska, Marta Kuryś, Ola Napieracz, Ola Żerdzińska- ,,Mały Jaś z AK”

                     Wszystkie dzieci zaprezentowały się wspaniale, wykonały swoje piosenki z dużym zaangażowaniem i świetnym wyrazem artystycznym. Doskonale poradziły sobie z tremą, a niektóre nawet z dokuczliwym kaszlem i katarem! Doświadczenie, które zdobyły zaowocuje na pewno w następnych konkursach!

                   Największy sukces osiągnęła uczennica klasy III – Ida Kucharska, która w kategorii solistów klas III-VI zajęła I miejsce!!! Ida zaśpiewała piosenkę ,,Dnia pierwszego września”. Doskonale zinterpretowała ten smutny utwór, co zaowocowało ogromnym wrażeniem artystycznym. Ta najmniejsza i najmłodsza uczestniczka Przeglądu swoim wykonaniem zauroczyła wszystkich – zarówno widownię, jak i jury. Pokonała niesamowitą tremę, katar, ból gardła i…chrypkę!

                         Szczególnym wyróżnieniem w VIII Dolnośląskim Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej będzie udział laureatów w koncercie galowym w dniu 29.04.2014 r.

                           Gratulujemy Idze i życzymy dalszych sukcesów!!!

           

          Maria Pulka

           

           

           

           

           

          NASI UCZNIOWIE NA GALI "DOMOFON ICE"

           

          6 marca gala "Domofon ICE" po raz pierwszy została zorganizowana w województwie dolnośląskim. Najważniejszym celem społecznego programu prowadzonego przez Budimex S.A - „Domofon ICE” jest podniesienie bezpieczeństwa dzieci na drodze.

          W uroczystej gali, która odbyła się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim wzięli udział uczniowie klas I – III ze wszystkich szkół podstawowych w gminie Czernica, w tym również dzieci z naszej szkoły.

          Uroczystość rozpoczęli policjanci z Komendy Głównej we Wrocławiu, którzy przedstawili maluchom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Następnie strażacy z Powiatowej Straży Pożarnej we Wrocławiu zaprezentowali prawidłowe przeprowadzenie akcji ratunkowej. Po krótkiej przerwie odbył się konkurs, w którym uczniowie mogli wykazać się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody.

          Kolejnym punktem programu był teatrzyk wystawiony przez aktorów Teatru Maska opowiadający o przygodach Smoczycy Emilii, która – przypadkowo przybywając na ziemię – zgubiła mamę.

          Na koniec gali w ramach programu dzieci otrzymały odblaskowe zawieszki wraz ze spersonalizowanymi kartami ICE zawierającymi dane opiekunów, niezbędnymi do szybkiego kontaktu z nimi w sytuacji, gdy dziecko uczestniczy w wypadku. Tym samym dołączyły do ponad 11 500 dzieci z całego kraju, które posiadają już karty ICE.

          Na uwagę zasługuje fakt, że szkoły nie są objęte programem „Domofon ICE” jednorazowo. W kolejnych latach będą one otrzymywały karty ICE dla dzieci z nowych roczników dołączających do placówki. Otrzymają również filmy edukacyjne powstałe na potrzeby programu.

           

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

           

           

          POZNAJEMY TATRY ZIMĄ!!!

           

          W czasie ferii zimowych uczniowie naszej szkoły wraz z kolegami z innych szkół z terenu Gminy Czernica odpoczywali na obozie zimowym w Domu Wypoczynkowym „Dunajec” w Białym Dunajcu. Pobyt na obozie był okazją do wypoczynku po trudach nauki, a ponadto umożliwił dzieciom zdobywanie wiedzy i umiejętności przyrodniczych.

                 Pierwsze atrakcje czekały uczestników obozu już w drodze do Białego Dunajca, bowiem odpoczynek zaplanowano w Wieliczce, gdzie zwiedzili Kopalnię Soli. Podczas wędrówki poznali historię i tajemnice Kopalni. Dowiedzieli się o rządzących nią siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. Odwiedzili niezwykłe miejsca, gdzie solna skała poddała się mocy ludzkich rąk. Zobaczyli maszyny i narzędzia górnicze. Wysłuchali legendy o księżnej Kindze, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię i  ujrzeli, dedykowaną jej, cudowną kaplicę i zdobiące ją, jedyne w swoim rodzaju, solne dzieła sztuki.

          Poznawanie Tatr dzieci rozpoczęły w Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Tam obejrzały rośliny i zwierzęta, które można spotkać, wędrując tatrzańskimi szlakami i wysłuchały opowieści o ich życiu. Zaznajomiły się ze zwyczajami rzadkich gatunków zwierząt występujących w Tatrach: kozicy, świstaka, orła przedniego i niedźwiedzia brunatnego oraz dowiedziały się, w jaki sposób zwierzęta te przystosowały się do trudnych warunków życia.

          Uczniowie odwiedzili również Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem, gdzie z dużym zainteresowaniem obejrzeli wystawę pt. „Cztery pory roku w Tatrach”, opisującą świat flory i fauny tatrzańskiej w rytmie zmieniających się pór roku oraz obejrzały filmy pt. „Wśród piarżysk, hal i turni”, przedstawiający rok życia zwierząt zamieszkujących najwyższe partie Tatr. Dzieci zapoznały się również z problemem synantropizacji zwierząt, dzięki prezentacji filmu „Tatrzańskie niedźwiedzie”.

          W trakcie wycieczek młodzi przyrodnicy mieli okazję podziwiać piękno krajobrazu Tatr. W drodze Doliną Bystrej na Polanę Kalatówki, rozciągającą się u stóp Kalackiej Kopy, dzieci odwiedziły pustelnię brata Alberta oraz stację kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

          Wędrując Doliną Strążyską, oglądali wapienno-dolomitowe turnie, płynący dnem doliny Strążyski Potok, kompleksy naturalnego lasu świerkowo-jodłowo-bukowego oraz dwuprogowy wodospad Siklawica. Przemarsz oblodzonym szlakiem turystycznym nie był wcale łatwy, wymagał wysiłku i ostrożności, ale włożony trud zrekompensował przepiękny widok wynurzającego się z chmur Giewontu, przypominającego sylwetkę śpiącego rycerza.

          Uczniowie zwiedzili również najważniejsze zabytki Zakopanego, tj. Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, wykonany z drewna modrzewiowego oraz Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, na którym spoczywają sławni pisarze, artyści i taternicy. Dzieci odwiedziły także Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 r.

          Dzieci odwiedziły też „Dom do góry nogami” w Zakopanem. Ta wyjątkowa atrakcja pozwoliła na odczucie zjawiska w postaci innego oddziaływania sił grawitacji na człowieka i  uwolniła fantazję, gwarantując wyśmienitą zabawę.

          Uczestnicy obozu mieli również okazję wjechać koleją linowo-terenową na Gubałówkę, skąd podziwiali roztaczającą się ze szczytu panoramę Tatr oraz doskonale widoczne, położone u jej stóp, Zakopane. Po spacerze grzbietem Gubałówki doszli do Butorowego Wierchu, skąd zjeżdżając koleją krzesełkową, powrócili do Zakopanego.

          Obozowicze przebywali również w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem. Wjechali wyciągiem na Wielką Krokiew i obserwowali międzynarodowe zawody sportowe w skokach narciarskich.

          Uczestnicy obozu odwiedzili również Izbę Regionalną w Murzasichle, gdzie przy dźwiękach muzyki góralskiej poznali tradycje i zwyczaje mieszkańców Podhala.

          Po górskich wędrówkach odpoczywali w basenach z ogrzewaną geotermalnie wodą w Białce Tatrzańskiej. Świetnie bawili się w Parku Wodnym, pływając, zjeżdżając na zjeżdżalniach, rurach, rwącej rzece.

          Dzieci obejrzały również film „Rodzinka nie z tej ziemi” w kinie „Sokół” w Zakopanem, przedstawiający przygody Scoorcha i Garego na tajemniczej planecie Ziemia. Była to wesoła i jednocześnie pouczająca historia o potrzebie tolerancji, miłości i rodzinie, która musi sobie pomagać.

          Niewątpliwą atrakcją dla dzieci był wieczorny kulig oświetlany pochodniami oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek i wspólnym śpiewaniem.

          Podczas pobytu na obozie był również czas, by „poszaleć” na zakopiańskich Krupówkach, kupić góralskie skarpety, papcie i inne pamiątki, posmakować oscypków z żurawiną i posłuchać muzyki regionalnej.

          Pobyt na obozie pozwolił uczniom aktywnie wypocząć, a ponadto zdobyć w atrakcyjny sposób wiedzę o Tatrach.

           

          Anna Włodarczyk

           

           

           

           

          ZAWODY

           

                  W dniu 14.02.2014 uczniowie V klasy reprezentowali naszą szkołę w zawodach gminnych w Kamieńcu Wrocławskim w piłkę siatkową chłopców i dziewcząt. Po zażartej walce obie nasze drużyny zajęły II miejsce, przegrywając swoje mecze z silną jak zawsze reprezentacją Szkoły Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim.

                 Zważywszy na to, jakim potencjałem dysponują obie szkoły, możemy pogratulować piątoklasistom ich postawy i życzymy im dalszych sukcesów.

           

          Przemysław Mazanowski

           

           

           

           

           

          NAJPIĘKNIEJSZA BAŚŃ

           

                 W tym roku po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły brali udział w VII Festiwalu Bajkopisarzy „Piernikowa Chata” zorganizowanym przez Ośrodek Działań Twórczych „Światowid”. Festiwal ten to zarówno konkurs na najpiękniejszą baśń, jak i warsztaty literackie dla dzieci.

                    Uczniowie klas IV – VI z pełnym zaangażowaniem pisali baśnie. Jury etapu pisemnego po przeczytaniu 130 prac konkursowych wypromowało do II etapu konkursu 10 uczestników. Wśród nich znalazła się uczennica naszej szkoły Aleksandra Hawajska z baśnią „Wilczyca". Nagrodą dla Oli jest czterodniowy udział w warsztatach żywego słowa prowadzonych przez panią reżyser teatrów dziecięcych Patrycję Czyżewską – Soroko, a także udział w warsztatach literackich prowadzonych przez panią Lilianę Bardijewską.

                Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a finalistce gratuluję i życzę powodzenia w kolejnym etapie konkursu.

          Anna Horosiewicz

           

           

          BAL KARNAWAŁOWY

                         12.02.2014 r.  nasza szkoła bawiła się na balu karnawałowym. Remiza strażacka, w Nadolicach Wielkich, tego dnia za sprawą wyjątkowych dekoracji, zmieniła się w prawdziwą salę balową, wystrojoną licznymi balonami i serpentynami.                                                                              

                   Uczniowie klas 1-3 rozpoczęli zabawę w godzinach porannych, toteż w remizie roiło się od Księżniczek, Indianek, Rycerzy, Kowbojów, Spidermenów i różnych dziwnych stworków. Dzieci w rytm porywającej muzyki tańczyły w parach, osobno lub całą grupą w kółku. Nie zabrakło też tańczących barwnych pociągów, które dzielnie prowadził klawn albo pani Dorotka. W programie imprezy oprócz wspólnej dyskoteki i pokazów tańca znalazły się przeróżne konkursy, m.in. konkurs wiedzy na temat tradycji i zwyczajów karnawałowych, taniec parami na gazecie, taniec z balonem. Niektórzy zapytani o to, jak się bawią na balu, odpowiadali:

          - Jest super! Można tu dużo śpiewać i tańczyć, są różne konkurencje i fajne koleżanki.  Ten bal jest suuuper!

                    Gdy ktoś się zmęczył lub zgłodniał, mógł napić się soku i poczęstować się pysznymi słodkościami i owocami. Wszyscy uczestnicy balu doskonale się bawili, co najlepiej widać na załączonych zdjęciach.

                   Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do organizacji balu, a zwłaszcza tym, którzy dekorowali salę i obsługiwali dzieci podczas zabawy.                                                                                                           

           

          Joanna Napieracz

           

           

           

           

          SPEKTAKL "TAJEMNICZY OGRÓD"

           

                11.02.2014 r. uczniowie klas IV-VI obejrzeli spektakl pt. ,,Tajemniczy ogród” wystawiany w Centrum Sztuki IMPART. Przedstawienie stanowi adaptację książki Frances Hodgson Burnett, która jako lektura szkolna jest powszechnie znana i chętnie czytana przez dzieci. Autorka podkreśla uzdrawiającą moc natury, przedstawiając losy trojga dzieci, które połączyła niezwykła więź przyjaźni i miłość do przyrody. Pełna tajemniczości sztuka uczy, wzrusza, pobudza do refleksji, rozwija wyobraźnię. Kreacje głównych bohaterów przybliżają motywy postępowania dzieci pozbawionych miłości rodzicielskiej. Ponadczasowość treści, odrobina humoru, wyjątkowa aura towarzysząca przeżyciom bohaterów sprawiają, że utwór wciąż budzi silne emocje, a jej teatralna adaptacja zachęca do powtórnego przeczytania utworu i głębszej analizy przedstawionych postaci.

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

           

           

          OLIMPIADA SPORTOWA

           

                      Dnia 10 lutego 2014 r. w  oddziałach przedszkolnych naszej szkoły odbył się konkurs sportowy pod hasłem „W zdrowym ciele – zdrowy duch”.

                      Celem zawodów było propagowanie ruchu i aktywnego spędzania czasu, a przez to zdrowego stylu życia, upowszechnianie zasad „fair play” podczas rywalizacji sportowej.

                      W olimpiadzie sportowej brały udział wszystkie dzieci z oddziału 0 „a” i 0 „b”, zawody odbyły  się na sali gimnastycznej naszej szkoły. Do rywalizacji przystąpiły 5 - osobowe drużyny, każda oznaczona innym kolorem szarfy.

          Dzieci brały aktywny udział w 8 konkurencjach:

          1. Slalom

          2. Rzut woreczków do obręczy

          3. Bieg na czworakach

          4. Przenoszenie piłeczki na łyżce

          5. Celowanie piłką do bramki

          6. Toczenie piłki

          7. Tunele

          8. Quiz i zagadki o tematyce sportowej

           

                       Punkty za każdą konkurencję dokładnie wpisywano na tablicy. Po zakończeniu rozgrywek i podliczeniu punktacji komisja sędziowska ogłosiła wyniki. Każdy uczestnik otrzymał medal za uczestnictwo w konkursie, a członkowie zwycięskiej drużyny otrzymali medale w kolorze złotym oraz dyplom za zajęcie I miejsca.

          Dzieci bawiły się doskonale, głośno dopingując sobie nawzajem. Konkurencje nie były trudne, ale wymagały szybkości, poczucia równowagi, a czasem sprytu. Z wszystkimi dzieci poradziły sobie rewelacyjnie. W tej olimpiadzie wszystkie drużyny zostały zwycięskie. Kolejna olimpiada już za rok.

          Justyna Loranty

           

           

           

           

          KONKURS RECYTATORSKI "PEGAZIK”

           

                  Konkurs Recytatorski ,,Pegazik” (dla klas IV-VI) co roku cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży. W tym roku szkolny etap konkursu miał miejsce 7 lutego i pozwolił wyłonić finalistów, którzy następnie reprezentowali szkołę w konkursie gminnym. Wyzwanie zmagania się z trudną sztuką recytacji podjęło 18 uczniów naszej szkoły, którzy zaprezentowali własne interpretacje tekstów literackich. Jury oceniało dobór repertuaru, uwzględniając wartość artystyczną utworów oraz ich dobór do możliwości wykonawczych uczestnika, interpretację utworów, kulturę słowa oraz brało pod uwagę ogólny wyraz artystyczny recytatora.

                   Ze względu na różnorodność repertuaru, wysoki poziom merytoryczny uczestników - Jury stanęło przed niezwykle trudnym wyborem. Ostatecznie wyłoniono trzech finalistów:

           

          I miejsce - Joanna Stachowicz (klasa VI)

          II miejsce – Aleksandra Ptak (klasa IV)

          III miejsce – Aleksandra Hawajska (klasa V)

           

                  Jury przyznało również trzy wyróżnienia, które otrzymali:

          Jan Czekiel (klasa IV), Szymon Kołodziejczyk (klasa IV) i Andrzej Józeńków (klasa V).

           

                

                  13 lutego miał miejsce gminny etap konkursu, w którym zwyciężyła uczennica naszej szkoły – Aleksandra Ptak, prezentując fragment prozy Stefana Balickiego – ,,Chłopcy - szkice z życia szkoły”.

          Jury wyróżniło również Joannę Stachowicz, której interpretacja prozy Agnieszki Tyszki ,,Kawa dla kota” wywarła na Jury duże wrażenie.

           

                   Laureatka konkursu – Aleksandra Ptak przystąpi do finału wojewódzkiego,

          który odbędzie się w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.

           

                   Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i trzymamy kciuki za Olę.

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

           

           

           

          TAJEMNICZA BIBLIOTEKA

           

                     Dnia 05.02.2014 r. oddziały przedszkolne oraz klasy I – III były na wycieczce w Dolnośląskim Teatrze Młodego Widza, który ma swoją siedzibę przy ul. Karkonoskiej we Wrocławiu. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Tajemnicza Biblioteka”. Spektakl zachęca młodego widza do sięgnięcia po książkę, do odwiedzenia biblioteki, do poznania losów bohaterów książek. Książki  to najważniejszy środek przekazywania wiedzy, kształcenia wyobraźni, wzbogacania wartości moralno – społecznych oraz źródło rozrywki i zabawy. To właśnie te postacie wyłaniają się z książek po zmroku, gdy pani Bibliotekarka przekręci klucz w drzwiach wejściowych.

                     Następnie dzieci miały okazję zwiedzić studio Radia Wrocław oraz Radia Ram. W czasie wizyty w studio mogli zobaczyć, jak tworzony i nadawany jest program „na żywo”. Zobaczyli także muzeum radia, gdzie mogli podziwiać dawne urządzenia do odbioru i nadawania sygnału radiowego.

                      Wycieczkę tę uczniowie na pewno długo będą pamiętali.

           

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

          GMINNE ZAWODY W PIŁCE SIATKOWEJ

           

                   W dniu 03.02.2014 drużyny dziewcząt i chłopców z klasy VI uczestniczyły w gminnych zawodach w piłce siatkowej.

               Obie nasze reprezentacje podjęły walkę ze szkołami, w których jest możliwość uprawiania siatkówki i zajęły III miejsca.

                Gratulujemy naszym uczniom postawy i walki oraz życzymy im dalszych sukcesów.

           

          Przemysław Mazanowski

           

           

           

           

           

          KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK - DOBRZYKOWICE 2014

                  

                       Już po raz trzeci uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach, wraz z nauczycielami i panią dyrektor, zaprosili społeczność gminy Czernica na Koncert Kolęd i Pastorałek, który odbył się 29 stycznia 2014 r. w gościnnych murach remizy w Nadolicach Wielkich.

                 Wśród gości koncertu znaleźli się: Pan Jarosław Jagielski - przewodniczący Rady Gminy Czernica, Pani Maria Kozakiewicz - reprezentująca Urząd Gminy Czernica, Pani Halina Popiołek, Pani Maria Marcinów - Maciejczyk, Pani Wiesława Szandała, Pan Paweł Falkiewicz - radni Gminy Czernica, Pan Adam Jaskuła, Pan Leszek Kusiak, Pan Zdzisław Dobrzański - sołtysi wsi położonych w obwodzie szkoły, Panie Barbara Gocoł i Teresa Bednarek – emerytowane nauczycielki szkoły oraz Pani Beata Kołodziejczyk, Pani Agnieszka Wróblewska, Pani Natasza Marcinkiewicz - przedstawicielki Rady Rodziców naszej szkoły. Ponadto, na koncert przybyli rodzice, dziadkowie i rodziny uczniów biorących udział w koncercie oraz liczni mieszkańcy Nadolic Wielkich i Nadolic Małych, Dobrzykowic oraz Krzykowa.

                  Począwszy od przedszkolaków aż do szóstoklasistów, uczniowie wszystkich klas zaprezentowali przygotowany pod opieką wychowawców program kolędowy. Znalazły się w nim tradycyjne kolędy, takie jak: ,,Dzisiaj w Betlejem”, ,,Lulajże Jezuniu”, ,,Bóg się rodzi” czy też ,,Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Nie zabrakło wesołych pastorałek: ,,Gore gwiazda Jezusowi", ,,Graj dudka, graj", ,,Bosy pastuszek”, wykonanych przez uczniów z  ogromnym zaangażowaniem i spontanicznością. Wybrzmiały również pełne wzruszenia piosenki bożonarodzeniowe: ,,Jest taki dzień” oraz ,,Maleńka miłość”, a składanka kolęd i piosenek świątecznych zatytułowana ,,Luli laj” zaprezentowana przez uczniów klasy III, wzruszyła i zachwyciła publiczność. Całość koncertu dopełniła prześliczna ,,zimowa” dekoracja i panujący na nim niezwykły nastrój.

                       Motywem przewodnim koncertu była kolęda ,,Cicha noc”, której subtelne dźwięki stanowiły tło dla wystąpienia i powitania gości przez panią dyrektor oraz ciekawostki dotyczące kolęd i pastorałek prezentowane przez narratorów. Dzięki nim poznaliśmy ciekawe historie powstania niektórych kolęd pisanych przez sławnych poetów oraz twórców anonimowych, dzieje kolędy „Stile Nacht”, czyli „Cicha noc”, okoliczności powstania niektórych pastorałek i piosenek bożonarodzeniowych. Uwieńczeniem koncertu było wspólne wykonanie, przez aktorów i gości, kolędy przewodniej ,,Cicha noc”.

                         To był niezwykły wieczór, pełen wielu radości i wzruszeń, który z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.

           

          Małgorzata Wilczyńska

          Anna Włodarczyk

           

           

           

          WYSTAWA ŚREDNIOWIECZNYCH ZAMKÓW

                    W naszej szkole na korytarzu pojawiła się wystawa zamków, miast oraz zabudowań klasztornych z epoki średniowiecza. Swoje prace, zrobione na lekcji historii, zaprezentowali uczniowie klasy V . Zamki naszych uczniów zrobione zostały z różnych materiałów. Królował głównie karton, ale nie zabrakło masy solnej, gliny, drzewa i desek oraz styropianu. Prace były kolorowe i bardzo ciekawe. Uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne ciekawe zajęcia.

           

          Marcin Worach

           

           

           

          ARSENAŁ MIEJSKI

                  Popołudniem 16 stycznia uczniowie naszej placówki z opiekunem Kółka Historycznego odwiedzili muzeum we Wrocławiu "Arsenał Miejski". Grupka osób, która reprezentowała nas jako "objazdowe" Kółko Historyczne przyglądała się wystawom: "Broń dawna", "Broń palna", "Broń biała" oraz "Hełmy wojskowe". Dawne uzbrojenie, które ukazało się naszym oczom, było na tyle interesujące, że niejeden eksponat oglądaliśmy kilka razy. Wystawa broni bardzo przypadła do gustu naszym uczniom. Zapraszamy do galerii.

          Marcin Worach

           

           

           

          KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

                  Od 11 grudnia w naszej szkole, jak co roku odbywał się Kiermasz Ozdób Bożonarodzeniowych, który już na stałe wpisał się w kalendarz imprez szkolnych. Inicjatorem kiermaszu była Rada Rodziców.

                  Dzieci z rodzicami z bardzo dużym zaangażowaniem wykonywali piękne i pomysłowe ozdoby świąteczne, które potem były sprzedawane w szkole i przy kościele po niedzielnej mszy. W przygotowanie ozdób świątecznych zaangażowali się również nauczyciele świetlicy szkolnej. Przy współudziale dzieci przebywających w świetlicy szkolnej wykonano bombki techniką decupaqu, choinki z orzechów oraz przepiękne ozdoby świąteczne z wikliny papierowej. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się przepyszne pierniczki świąteczne, które zostały upieczone przez mamy naszych uczniów.

                 Dzięki Państwa hojności udało się zgromadzić 2850 zł, za co bardzo dziękujemy i cieszymy się, że Państwo zechcieli w ten sposób wspomóc organizację Balu Karnawałowego, który się odbędzie się 12 lutego w Remizie Strażackiej w Nadolicach Wielkich.

                  Serdecznie dziękujemy rodzicom i uczniom za zaangażowanie na rzecz Kiermaszu Bożonarodzeniowego.

           

          Anna Kuberska - Męzik

           

           

           

           

          „GÓRA GROSZA 2013”

                        W akcji "Góra Grosza", organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom, nasza szkoła bierze udział od kilkunastu lat. Jej celem jest pomoc dzieciom wychowującym się bez własnej rodziny. Zebrane pieniądze trafiają do rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka. To sami uczniowie zbierają monety – grosze, choć do słoików często trafiały też jedno- i dwuzłotówki. 

                        W tym roku naszej szkole udało się zebrać 8 851 monet o wartości 334,91 zł. Najwięcej monet zgromadziła klasa 1 b – 1855, a największą kwotę zebrała klasa 4 - aż 96,60 zł.

          Gratulujemy!

                          Dziękuję Samorządowi i ochotnikom za pomoc w liczeniu monet.

           

          Ewelina Szymczak-Cieślik

           

           

           

           

           

           

           

           

          JASEŁKA SZKOLNE

                  Magia świąt Bożego Narodzenia powinna skłonić do refleksji i duchowych przeżyć. Jednak w zgiełku codziennych zajęć nie mamy czasu, aby zatrzymać się choćby na chwilę i zastanowić nad istotą wigilijnej nocy. Robimy zakupy, sprzątamy, dekorujemy dom, świąteczny nastrój udziela się nam w supermarketach, na oświetlonych ulicach, ale czy to wszystko wystarczy, aby pozwolić sobie na odrobinę refleksji i dystansu do codziennych spraw? Dopiero w atmosferze jasełkowych kolęd dzieci odsłaniają nam tajemnicę niezwykłej nocy. Przypominają o człowieku, który jest obok nas – czasem chory, samotny. Zwracają uwagę na domy, w których nie ma miejsca na miłość, bo są patologie, nadmierny materializm. Trafiają do nas prostotą wypowiadanych słów i pięknem melodii kolęd…

                    Tegoroczne jasełka wywołały wiele emocji, pozwoliły spojrzeć na rzeczywistość oczami dziecka, przez pryzmat jego potrzeb i doświadczeń. Scenariusz, osadzony w dwóch płaszczyznach czasowych, nie tylko odwoływał widza do tradycji Świętej Rodziny, ale również odsłaniał wspomniane już problemy współczesności. Dekoracje podkreślały dualizm świata przedstawionego, dzieląc scenę na dwie części. Dominujące w scenariuszu współczesne miasto zajmowało górną część sceny, natomiast szopka i siedzący obok niej Pasterze - część dolną. Takie usytuowanie związane było z religijną symboliką zejścia Syna Bożego na ziemię. Część środkową zajęły siły dobra i zła – Aniołowie i Demony. Zróżnicowany był również repertuar muzyczny. Kolędy przeplatane z utworami współczesnymi o tematyce bożonarodzeniowej wzmacniały harmonię stylu przedstawienia, w którym współczesność łączyła się ze starożytnością, a nowoczesność z tradycją. Dzieci świetnie odegrały zaproponowane im role. Kreacje Maryi i Józefa odgrywane przez Olę Ptak i Andrzeja Józeńków wprowadziły do przedstawienia spokój i ciepło. Pastuszkowie, których role odgrywali chłopcy z klasy IV, wnieśli elementy humoru i zabawy. Królowie, w których wcielili się również chłopcy z klasy IV, dodali inscenizacji powagi i majestatu. Mieszkańcy miast reprezentowani przez uczniów klas V i VI wyzwolili emocje i pobudzili do refleksji nad jakością naszego życia. Aniołowie i Demony grani przez uczniów klas IV i V zdynamizowali akcję, wprowadzając ruch, taniec i niepokój. W końcu Recytatorzy i Wokaliści z klas IV, V, VI - chyba najbardziej chwytali za serce, trafiając do ludzkiej wrażliwości dzięki ponadczasowości tekstów oraz odpowiedniej modulacji i barwie głosu. Na muzyczną wartość przedstawienia wpłynął również Jakub Dobrzański z klasy V, który grał na keyboardzie najbardziej znane i lubiane kolędy.

                   Przedstawienie obejrzeli zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. W sali panowało skupienie, które wprowadzało aktorów i widzów w czas głębokiego przeżywania świąt Bożego Narodzenia.

           

          Agnieszka Stefanek

           

          „BOMBKA ŚWIĄTECZNA”

                     Konkurs plastyczny pt. „Bombka Świąteczna” wzbudził ogromne zainteresowanie wśród dzieci. Do konkursu stanęło blisko 60 prac w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci młodsze klasy 0 – I oraz dzieci klas starszych II – III.

                    Różnorodność prac, sposób wykonania oraz dobór materiałów był tak wspaniały i przemyślany, że jury do ostatniej chwili debatowało komu przyznać nagrody i wyróżnienia.

                     W konkursie szkolnym zostało wyłonionych sześć prac, po trzy w każdej kategorii wiekowej, które reprezentowały naszą szkołę w Gminnym Konkursie plastycznym na „Bombkę Świąteczną”. Ogromna była nasza radość, gdy 15.12.2013 r. okazało się, że Laura Gierczak oraz Kacper Szczurowski zajęli odpowiednio I i II miejsce w kategorii klas 0 – 1, Magdalena Graba wygrała konkurs w kategorii klas II – III.

           

          Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego pt. „Bombka Świąteczna”

          Kategoria klas 0 – I

          I miejsce – Laura Gierczak

          II miejsce – Hubert Okólski

          III miejsce – Kacper Szczurowski

           

          Kategoria klas II – III

          I miejsce – Magdalena Graba

          II miejsce – Michał Cieśla

          III miejsce – Julia Chalecka

           

          Wyróżnienia:

          Kategoria klas 0 - I                                                 Kategoria klas II- III

          Alicja Pakuła                                                            Oliwia Lickiewicz

          Aleksandra Kudryk                                                   Maria Czekiel

          Bartek Osika                                                            Jakub Cieśla

           

           

          Wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego

          pt. „Bombka Świąteczna”

          Kategoria klas 0 – I:

          I miejsce - Laura Gierczak, kl. I a , SP w Dobrzykowicach

          II miejsce - Kacper Szczurowski, kl. 0 b, SP w Dobrzykowicach

          III miejsce - Bartek Figzał, kl. I c, SP w Kamieńcu Wrocławskim

           

          Kategoria klas II – III:

          I miejsce - Magdalena Graba, kl. II, SP w Dobrzykowicach

          II miejsce - Oskar Grzelak, kl. IIIb, SP w Kamieńcu Wrocławskim

          III miejsce - Alicja Jaworska, kl. III, SP w Czernicy

           

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

           

           

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA - WYSTAWA I KONKURS

           

           

                      25 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Na I piętrze na gazetce ściennej można było podziwiać prace plastyczne z misiami, a na parterze zaraz po wejściu do szkoły witały nas pluszaki. Dzięki nim przez cały tydzień było miło i wesoło w szkole.

                     6 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Pluszowy miś”. Prace oceniane były w 3 kategoriach: kl. 0, kl. I-III i kl. IV-VI. Jury miało trudny wybór, spośród 45 prac trzeba było wybrać 8 najlepszych, najbardziej kreatywnych, najdokładniej wykonanych.

           

          W kategorii kl. 0:

          I miejsce – Paulina Misieńko

          II miejsce - Oskar Popiołek

          III miejsce – Mateusz Włodarczyk

           

          W kategorii kl. I-III:

          I miejsce – Barbara Kołpa

          II miejsce- Pola Radwańska

          III miejsce – Jakub Basta

           

          W kategorii kl. IV-VI:

          I miejsce – Bartosz Lickiewicz

          II miejsce- Daniel Sierpiński

           

                    Dziękujemy za zaangażowanie się w wystawę i za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.

           

          Anna Horosiewicz

           

           

           

           

          SPEKTAKL W TEATRZE LALEK

           

                    Z okazji Mikołaja (6.12.2013r) dzieci z klas 0-III udały się na wycieczkę do Teatru Lalek we Wrocławiu na spektakl pt.: „Amelka, bóbr i król na dachu”. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały baśniową opowieść o sierotce Amelce, wrażliwej dziewczynce o czułym sercu.

                Pewnego dnia przybrana matka, podstępna Fryga, wysłała Amelkę do Szepczącego Lasu po czarny miód. Podczas niebezpiecznej, pełnej przygód wyprawy sierotka zaprzyjaźniła się z dobrą wróżką Tulejką, poznała Dojrzałą Gruszkę, Dynię i bardzo tajemniczego Króla, który okazał się ojcem dziewczynki.

               Po obejrzeniu przedstawienia na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka, a mianowicie spotkanie z Mikołajem. Dzieci były pełne emocji, widząc Mikołaja, od którego otrzymały przepiękne książeczki z opowiadaniem. Na koniec dzieci dostały od wychowawców słodkie upominki oraz wróciły do szkoły pełne radości i emocji.

          Joanna Borusiak

           

           

          LIŚCIAKI - CUDAKI

           

           

               5.12.2013r. odbyło się rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Liściaki-cudaki”, który był kierowany do dzieci z oddziałów przedszkolnych. Prace dzieci były oceniane w trzech kategoriach wiekowych: 4-latki, 5-latki i 6-latki. Przedszkolaki przygotowały przepiękne prace, które zostały wykonane z liści. Każde dziecko miało inny pomysł na wykonanie pracy, dlatego też jury miało twardy orzech do zgryzienia. W pracach mogliśmy  ujrzeć z liści motylki, rodzinę, wiosnę, konika, misia, kotki itp.

                  Po długich naradach wyłoniono zwycięzców:

          w kategorii wiekowej 4-latki zostały przyznane dwa I miejsca, otrzymali je:

          Paulina Horosiewicz i Jakub Grycz.

           

          W kategorii wiekowej 5-latki:

          I miejsce zajęła Milena Kulik

          II miejsce zajęła Aleksandra Moderska

          III miejsce zajęła Lilla Miller.

           

          W kategorii wiekowej 6-latki:

          I miejsce zajęła Alicja Pakuła

          II miejsce zajął Filip Basta

          III miejsce zajął Tomasz Lazar.

           

                  Na koniec pani dyrektor wręczyła dyplomy oraz słodki upominek. Prace można obejrzeć w szkole, na wykonanej dekoracji oraz na stronie internetowej.

               Wszystkim dzieciom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

           

          Joanna Borusiak

           

           

           

          ROK JULIANA TUWIMA

          W SZKOLE PODSTAWOWEJ W DOBRZYKOWICACH

           

                 Powstawanie fałszywych wizerunków twórców i stereotypów związanych z ich twórczą działalnością najczęściej wynika z niedostatecznej wiedzy, której wybiórczość utrwala w nas nieprawdziwe wyobrażenia.

               W trosce o propagowanie wiedzy o wielkich twórcach, zapobieganie tworzeniu się stereotypów, a przede wszystkim popularyzację ich twórczości, Szkoła Podstawowa w Dobrzykowicach włączyła się do celebrowania Roku Juliana Tuwima. W grudniu przypada 60. rocznica śmierci poety. W tym roku minie też sto lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza „Prośba” w Kurierze Warszawskim. W związku z tymi wydarzeniami oraz przekonaniu o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2013 – Rokiem Juliana Tuwima. Twórca, dotąd kojarzony przede wszystkim z utworami dla dzieci, został przedstawiony jako wielki poeta, kabareciarz, autor sztuk teatralnych, tekstów piosenek, wybitny tłumacz. Uczniowie poznali najważniejsze fakty z jego życia, które miały wpływ na bogatą twórczość. Zapoznali się z tekstami piosenek, które w późniejszym czasie stały się wielkimi przebojami muzycznymi.

                    Przystępując do Szkolnego Konkursu Wiedzy o Julianie Tuwimie, uczniowie klas IV –VI rozpoczęli drogę poszukiwań wielkiego twórcy. Wysoki poziom merytoryczny, którym wykazali się podczas rywalizacji, świadczy o zaangażowaniu i szerokim zainteresowaniu sylwetką twórczą Tuwima. Laureatami konkursu okazali się Filip Baran z klasy IV, Aleksandra Hawajska - klasa V, Marta Kuryś – klasa V i Aleksandra Gawenda z klasy VI.

                           Kolejnym etapem poszukiwań twórcy był montaż słowno – muzyczny, w którym młodzi artyści z koła teatralnego prezentowali utwory z różnych okresów jego życia. Wykorzystano również teksty piosenek Tuwima w wykonaniu Hanki Ordonówny, Ewy Demarczyk i Czesława Niemena.

                  Poezja Tuwima jest trudna i wieloznaczna, uczniowie będą odkrywać jej tajniki w kolejnych latach edukacji. Poeta, odkryty już w szkole podstawowej i poznawany na wielu płaszczyznach twórczej działalności, ma szansę nie kojarzyć się naszym przyszłym absolwentom jako autor jedynie wierszy dla dzieci, ale jako wielki twórca poezji pełnej manifestów i refleksji, autor piosenek, które niejednokrotnie wyzwolą łezkę w oku lub uśmiech na twarzy…

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

           

          GMINNE ZAWODY KOSZYKÓWKI

           

           

                  W dniu 20.11.2013 drużyny dziewcząt i chłopców z naszej szkoły uczestniczyły w gminnych zawodach koszykówki w Kamieńcu Wrocławskim.

                    Z przyjemnością informujemy, że drużyna dziewcząt po wyrównanej walce zajęła II miejsce, natomiast drużyna chłopców, również po zaciętej walce, zajęła III miejsce.

                         Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

           

           

          Przemysław Mazanowski

           

           

           

           

           

          WYJAZD DO AQUAPARKU

           

                     W sobotę w dniu 16.11.2013 r. uczniowie klas III-VI spędzili aktywnie czas wolny w Aquaparku we Wrocławiu.

                    Dzieci miały okazję nauczyć się pływać bądź poprawić swoje umiejętności w tej dziedzinie. Było również mnóstwo świetnej zabawy. Wśród szerokiej gamy atrakcji korzystaliśmy z basenu z falami, „leniwej rzeki”, basenów sportowych, basenów zewnętrznych, jacuzzi. Największą atrakcją cieszyły się oczywiście zjeżdżalnie. Wielkich pozytywnych emocji dostarczyły zjeżdżalnie rodzinne oraz pontonowe. Co odważniejsi korzystali ze zjeżdżalni większych, w tym szczególnie popularnej ze względu na walory estetyczne – zjeżdżalni multimedialnej. Można również było wypocząć na sztucznej plaży oraz leżakach. Po wszystkim była również przerwa na małą przekąskę w miejscowej restauracji.

                   Po intensywnie spędzonym dniu, pełnym pozytywnych emocji pływackich wyczynach, zadowoleni wróciliśmy do domów. Pozostały nam miłe wspomnienia uwiecznione na zdjęciach. Z niecierpliwością czekamy na kolejny tego typu wyjazd.

           

          Przemysław Mazanowski

           

           

           

           

          LATAJĄCE JEŻE

           

                 Chętni uczniowie z klas V i VI uczestniczyli w I etapie konkursu przyrodniczego pt. "Latające jeże" zorganizowanego przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych.

          Najwyższą ilość punktów otrzymali:

           

          Uczeń klasy V  -          Jan Kański                18 pkt / 20 pkt

          Uczennice klasy VI  -  Olga Napieracz         18 pkt / 20 pkt

                                             Aleksandra Gawenda 17pkt / 20 pkt

                                             Joanna Ślęzak           17 pkt / 20 pkt

           

                  Dziękuję wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom I etapu gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

                                                                                         M. Majak- Traczyk

           

           

           

           

           

           

          KONCERT PIEŚNI I PIOSENKI

          PATRIOTYCZNEJ I ŻOŁNIERSKIEJ

           

           

           

           

          Płomień rozgryzie malowane dzieje

           

          Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,

           

          Pieśń ujdzie cało…”

           

           

                  Dnia 23 listopada 2013 r., w Remizie Strażackiej, w Nadolicach Wielkich, odbył się Koncert Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej: „Kocham Cię, Polsko” w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

                Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie pani dyrektor Anna Włodarczyk powitała zaproszonych gości i licznie zgromadzoną publiczność, którą stanowili głównie rodzice małych artystów.

                   Swoją obecnością zaszczycili nas również: pan Stefan Dębski - Wójt Gminy Czernica, pan Jarosław Jagielski - Przewodniczący Rady Gminy Czernica, pan Marian Zaraś - Zastępca Wójta Gminy Czernica, pani Halina Popiołek, pani Maria Marcinów - Maciejczyk, pani Wiesława Szandała, pan Paweł Falkiewicz - radni Gminy Czernica, pani Krystyna Zaraś - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czernicy, pan Adam Jaskuła, pan Leszek Kusiak, pan Zdzisław Dobrzański - sołtysi wsi położonych w obwodzie szkoły, pani Katarzyna Kozak, pani Beata Kołodziejczyk, pani Agnieszka Wróblewska, pani Natasza Marcinkiewicz - przedstawicielki Rady Rodziców naszej szkoły.

                Wszystkie klasy pod kierunkiem wychowawców i nauczyciela muzyki przygotowały pieśni i piosenki, w których - jak w lustrze - odbiły się losy polskiego narodu. W sali z przyciemnionymi światłami, w podniosłej atmosferze, rozbrzmiewały znane nam wszystkim pieśni patriotyczne.

                   ,,Dokąd idziesz Polsko?” – pytali, śpiewając, uczniowie klasy III. ,,Kocham Cię, Polsko” – zapewniały całym sercem dzieci z klasy Ia. ,,Tu wszędzie Polska! Mieszkamy w Polsce!” – pięknie śpiewali drugoklasiści, a dzieci z klasy O ”A” brawurowo wykonały piosenkę ,,Płynie Wisła płynie”. Z wielkim aplauzem widowni spotkały się też piosenki -,,Jak to na wojence ładnie” klasy Ib oraz ,,Pałacyk Michla” – klasa O ”B”.

                Ogromne wrażenie wśród widzów wzbudzili uczniowie kl. IV, śpiewając nostalgiczną pieśń ,,Rozkwitały pąki białych róż”, a solowy występ Jasia Czekiela w piosence ,,Honor i gniew” był niezwykle przejmujący.

                   ,,Nie spotkasz nigdy w klatce ptaka szczęśliwego” – śpiewała kl. V w piosence „Niepodległość – trudne słowo”, nawiązując do tej smutnej karty w historii naszego kraju. Podniosłą atmosferę kontynuowali uczniowie klasy VI, z powagą wykonujący utwór ,,Biały krzyż”, a piosenka ,,Ojczyzna” Marka Grechuty w ich wykonaniu zakończyła koncert w nastroju powagi i zamyślenia.

                  Wykonaniu wszystkich piosenek towarzyszyły krótkie cytaty o Polsce, z wypowiedzi znanych osobistości, które odczytywali prowadzący uroczystość Joanna Stachowicz i Bartosz Lickiewicz - z klasy VI.

               Występy dzieci, poprzedzone ogromem pracy włożonej w przygotowania do tego koncertu, zarówno przez uczniów jak i nauczycieli, zostały nagrodzone gromkimi brawami. Pan Wójt Gminy Czernica, w swoim krótkim wystąpieniu, podziękował dzieciom i organizatorom za piękny występ, podkreślając jego wysoki poziom artystyczny i duże znaczenie w kształtowaniu postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia.

          Maria Pulka

           

           

           

           

           

           

           

          ENERGETYCZNA LEKCJA WF-U

           

               12 listopada 2013 r. uczniowie klasy II i III wybrali się na wycieczkę do Rodzinnego Centrum Rozrywki „Loopy’s World” na najbardziej energetyczną lekcję WF-u.

                   Na dzieci czekało 4000 m2 powierzchni, 6 zjeżdżalni, unikalna 9 metrowa, zakręcona „zjeżdżalnia z adrenaliną”, zjeżdżalnia spiralna, zjeżdżalnia rodzinna (4 równoległe tory), 4 trampoliny, kolorowe boisko, tor saneczkowy, tunele i tajemnicze przejścia, tor dla samochodzików elektrycznych, mini park linowy, armatki na sprężone powietrze, baseny z piłkami małymi i dużymi, wielka piłka (3 metry średnicy), kolorowy i wesoły pociąg.

                   Zabawa zaczęła się od razu po wejściu na teren placu. Uczniowie w jednej chwili opanowali tajemnicze przejścia i labirynty, zjeżdżalnie, trampoliny, gokardy i wiele innych atrakcji. W trakcie fantastycznej zabawy – dzieci wypiły przygotowane dla nich „hektolitry wody” i nie odpoczywały nawet sekundy... Atrakcje powodowały, że mimo zmęczenia – szkoda było czasu...

                    Uczniowie wzięli również udział w pokazowej lekcji WF-u. Same układały ćwiczenia do rozgrzewki, a potem współzawodniczyły na atrakcyjnym torze przeszkód.

                  Dwie i pół godziny szaleństwa minęły błyskawicznie. Dzieciaki odpoczywały w restauracji "Loopys Food", gdzie raczyły się pizzą, frytkami i kolorowymi napojami.

                   Zabawy na dużym placu zabaw dostarczyły dzieciom bardzo wiele radości i zadowolenia. Pokazano dzieciom alternatywne formy spędzania czasu wolnego, inne niż telewizor i komputer. Dzieci podczas zajęć nabywały umiejętności współdziałania w grupie, akceptacji siebie i innych. Kształtowały też pozytywne postawy: współpracy, współzawodnictwa, koleżeństwa.

                     "To była najlepsza wycieczka pod słońcem" – stwierdziły dzieci i pytały: "Kiedy przyjedziemy tu jeszcze?"

           

          Maria Pulka

           

           

           

           

           

          PRZEDSTAWIENIE "TRZY WESOŁE KRASNOLUDKI"

           

           

                  Dnia 6.11.2013 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klasy I udały się na wycieczkę do Teatru Muzycznego "Capitol" we Wrocławiu na spektakl pt. „Trzy wesołe krasnoludki”.

                  Bohaterowie opowieści wyruszyły na podbój świata z niezwykłym, jak na tak maleńkie stworzenia, hartem ducha. Poleciały na Księżyc, nurkowały, wynajmowały wiatr i wypasały biedronki, urządziły turniej rycerski i koncert rockowy.  

                  W czasie przedstawienia widoczne były emocjonujące zdarzenia, prześmieszne i zaskakujące zwroty akcji, które bardzo spodobały się dzieciom. Podczas całego spektaklu towarzyszyła dzieciom muzyka wypełniająca sceniczny mikroświat.


          Joanna Borusiak

           

           

           

           

           

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

                   5 listopada odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Od tego dnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogą samodzielnie wybierać i wypożyczać książki z biblioteki.

                     W związku z pasowaniem odbyło się krótkie przedstawienie połączone z zabawą. Było ono kontynuacją lekcji bibliotecznej, która przeprowadzona została tydzień temu w klasach pierwszych. Celem przedstawienia było wprowadzenie w magiczny świat bajek, baśni, legend, rozbudzanie chęci siegania po nie oraz wyrabianie prawidłowych nawyków czytelniczych, a także nauczenie dzieci szacunku do książek.

                      Uczennice z klas IV, V i VI opowiedziały historię Grzesia, który nie mógł znaleźć podręcznika do matematyki, ponieważ po powrocie ze szkoły nie odstawił go na półkę. Szukał go wszędzie, na końcu doszedł do wniosku, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest wypożyczenie go z biblioteki. Książka grała przez Agnieszkę Jakubiak prowadziła dialog z Tomkiem, który podczas czytania książki, spożywał posiłki i poplamił ją. Wymieniała wszystkie przysmaki, które lubi chłopiec. Książka poprosiła również, aby dzieci nie zaginały rogów, nie plamiły i nie gubiły książek. Uczniowie klas pierwszych wysłuchali też baśni o Kubusiu Puchatku.

                      Następnie złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki. Każdy z uczniów podpisał się pod słowami ślubowania. Będzie ono wisiało w bibliotece. Pani bibliotekarka pasowała uczniów na czytelników, a pani dyrektor gratulowała im i wręczała książki.

                      Chcąc podziekować za przyjęcie w poczet czytelników, dzieci z klas pierwszych zaśpiewały piosenki o książkach i o bibliotece.

          Anna Horosiewicz

           

           

           

           

          SPEKTAKL TEATRALNY "ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA"

           

                    4 listopada uczniowie klas IV-VI oglądali spektakl teatralny pt. "Ania z Zielonego Wzgórza" wystawiany przez Narodowy Teatr Edukacji.

               Adaptacja tekstu słynnej powieści Lucy Maud Montgomery, będącej jednocześnie lekturą szkolną, uczy i bawi, ukazując niezwykłe momenty z życia bohaterki w sposób humorystyczny i wzruszający. Rudowłosa Ania Shirley odnajduje swój prawdziwy dom na Zielonym Wzgórzu. Pełna temperamentu, obdarzona niezwykłą wyobraźnią dziewczynka wciąż popada w tarapaty, za każdym razem obiecując poprawę. Sytuacje, w których znajduje się bohaterka, bawią widza, który często identyfikuje się z jej postacią. Historia Ani przypomina jednocześnie o ponadczasowych wartościach, takich jak: przyjaźń, uczciwość, wzajemne zaufanie i szacunek dla każdego człowieka.

                  Ciekawy scenariusz oparty na treści bawiącej czytelników od pokoleń powieści, oprawa muzyczna, atmosfera minionych czasów sprawiły, iż spektakl zrobił na dzieciach (zwłaszcza dziewczynkach) duże wrażenie. Po jego obejrzeniu uczniowie z pewnością sięgną po szkolną lekturę z przyjemnością.

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

           

          PASOWANIE NA ZERÓWKOWICZA

           

          W dniu 29.10.2013 r. dzieci z oddziału przedszkolnego 0 „A” obchodziły swój najważniejszy dzień, a mianowicie pasowanie na zerówkowicza.

          W tym pięknym dniu dzieci były eleganckie i uśmiechnięte. Wspaniale recytowały wiersze mówiące o tym, co je spotka w przedszkolu, a także odśpiewały piosenki z dziecięcego repertuaru. Na zakończenie pani dyrektor odczytała tekst ślubowania oraz pasowała każdego przedszkolaka na zerówkowicza.

          Po tak ważnym wydarzeniu dzieci otrzymały dyplomy i zostały zaproszone na miły i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

           

          Joanna Borusiak

           

           

           

           

                Dnia 29.10.2013 r. odbyło się pasowanie na Zerówkowicza w oddziale  przedszkolnym zerówki "B".

                   Z tej okazji dzieci przygotowały wraz z wychowawcami program artystyczny. Na widowni zasiedli rodzice przedszkolaków. Występy naszych małych aktorów zostały przyjęte bardzo ciepło, były nagradzane gromkimi brawami. Wszystkie przedszkolaki złożyły uroczyście ślubowanie i zostały pasowane przez panią dyrektor na zerówkowiczów.

                  Na koniec uroczystości każdy zerówkowicz otrzymał z rąk pani dyrektor pamiątkowy dyplom. Mali artyści w nagrodę za wielką pracę włożoną w przygotownie występów otrzymali również  prezenty ufundowane przez panią dyrektor i rodziców.

           

          Ewa Moskal

           

           

           

           

          WYJAZD DO KINA

           

          26 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyciecze do Cinema City we Wrocławiu.

          Dzieci obejrzały film pt. "Kumba". Jest to historia młodej zebry, urodzonej bez odpowiedniej liczby pasków. Brak pasków na grzbiecie Kumby jest traktowany jako zły omen i przyczyna suszy. Bohater opuszcza więc terytorium zamieszkane przez zebry i udaje się na poszukiwanie mitycznego wodopoju.

          Wszystkim uczestnikom wycieczki bardzo podobał się film i nikt nie narzekał na nudę.

           

          Anna Kuberska - Męzik

           

           

           

           

           

          WYPRAWA DO LASU

           

               24.10.2013 r. uczniowie z klasy II i III wybrali się do lasu w Chrząstawie Wielkiej. Celem wyprawy było zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące w lesie jesienią oraz podziwianie piękna jesiennego krajobrazu, a także poznanie pracy leśnika.

                 Las przywitał uczniów wilgotną, jesienną pogodą. Najpierw odbyło się spotkanie z panem leśniczym. Dzieciom dużo radości sprawiło spotkanie z młodą sarenką, królikami, kuropatwami i innymi zwierzętami w leśniczówce. Miały okazję oglądać poroże daniela i jelenia, jak również podziwiać wypchane ptaki i małe zwierzęta. Następnie pan leśniczy zaprosił uczniów do lasu, gdzie ciekawie opowiadał o jego mieszkańcach. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o zwyczajach małych i dużych zwierząt żyjących w naszych lasach. Wędrując ścieżką edukacyjną, uczniowie obserwowali i rozpoznawali drzewa i krzewy, a pan leśniczy opowiadał ciekawostki z nimi związane. Był też czas na wsłuchiwanie się w odgłosu lasu: śpiew ptaków i szum drzew.

               Uczniowie również zbierali "skarby lasu". Do szkoły przynieśli kolorowe, jesienne liście i owoce kilku ciekawych drzew. Zasuszone będą zimą przypominały jesienny las.

           

          Joanna Napieracz

           

           

           



          WYCIECZKA DO PARKU SZCZYTNICKIEGO WE WROCŁAWIU

           

           

           

          Jakie zmiany w przyrodzie zachodzą jesienią, jakie drzewa rosną w parku, czy są tam jakieś zwierzęta i gdzie jest pałac Pani Jesieni? Odpowiedzi na te i inne pytania szukali uczniowie klas 1a i 1b podczas wycieczki do Parku Szczytnickiego we Wrocławiu, która odbyła się 15 października br.

          Choć dzień zaczął się mgliście, to ciepła, prawie letnia pogoda wprost zachęcała do spaceru parkowymi alejkami obficie usłanymi złotymi i purpurowymi liśćmi, do zbierania żołędzi i kasztanów, do podziwiania całej palety jesiennych barw i do robienia bukietów z liści. Oprócz podziwiania ich piękna mogliśmy też dzięki nim rozpoznawać znane już gatunki drzew, jak dąb, kasztanowiec, lipa, klon, czy brzoza, i poznawać nowe: platan, buk, topola, czy też miłorząb i orzesznik. Szczególny zachwyt wzbudził wśród dzieci buk w odmianie „płaczącej” o gałęziach zwieszających się do ziemi, pod którymi utworzyła się jakby komnata z witkami obsypanymi różnokolorowymi liśćmi, dzięki temu orzekły, że to na pewno jest pałac Pani Jesieni.

          Oprócz parkowej roślinności obejrzeliśmy też różne znajdujące się tam budowle, jak: drewniany kościółek pw. św. Jana Nepomucena, łukowe drewniane i murowane mostki nad sadzawką, po której pływały dzikie kaczki, Pergolę porośniętą dzikim winem, fontannę multimedialną, Halę Stulecia i wznoszącą się przed nią Iglicę, a wracając zerknęliśmy na Ogród Japoński i po tym wróciliśmy do szkoły.

           

          Małgorzata Wilczyńska

           

           

           

           

          SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

           

                  Dnia 14 października 2013 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami policji. Zajęcia przeprowadzone były dla dwóch grup: klasy I – III oraz IV –VI.

                    Uczniowie młodszych i starszych klas mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Panowie policjanci specjaliści do spraw prewencji zwrócili dzieciom uwagę na zachowanie bezpieczeństwa i ostrożności podczas drogi do - i ze szkoły. Uczniowie na pewno zapamiętają dobre rady naszych gości, które mówiły o prawidłowym przejściu przez jezdnię, niebezpieczeństwach grożących na drodze oraz wyposażeniu w ubiory i elementy odblaskowe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały, a potem zadawały pytania dotyczące odpowiedzialnej pracy policjantów.

                   Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające. Wiedza, którą uzyskali uczniowie na pewno przyda się w dalszym ich życiu.

           

          Ewelina Szymczak-Cieślik

           

           

           

          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

           

               Dnia 14.10.2013 r.  w naszej szkole świętowano Dzień Edukacji Narodowej. Uroczysty apel i program artystyczny przygotowali uczniowie klasy 4 i 5 oraz przedstawiciele klasy 6 pod kierunkiem p. Eweliny Szymczak-Cieślik.  

               Podczas uroczystości uczniowie w humorystyczny sposób zaprezentowali pracę nauczyciela, przedstawiając scenkę przyjęcia nowego pedagoga w szeregi nauczycieli i zakres jego obowiązków.

             Następnie zaproszono wszystkich na pokaz mody nauczycielskiej. Przedstawiono kilka strojów, bez których nowoczesny nauczyciel wprost nie może się obyć. Bogata oferta dostępna była w wyjątkowo przystępnych cenach przystosowanych do możliwości każdej nauczycielskiej kieszeni. Niepowtarzalne kreacje matematyka, nauczyciela przyrody, historyka, bibliotekarza i nauczyciela języka polskiego zyskały powszechną aprobatę.

               Na zakończenie uczniowie złożyli nauczycielom życzenia i wręczyli własnoręcznie wykonane piękne laurki.

              Pani Dyrektor również podziękowała nauczycielom za ich trud i zaangażowanie, życząc jednocześnie wielu sukcesów w dalszej pracy. Następnie wręczyła nagrody wyróżniającym się nauczycielom.

          Ewelina Szymczak-Cieślik

           

           

           

          ZAJĘCIA PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNE

          W DOLINIE BARYCZY

           

                 3 października 2013 r. uczniowie klas IV-VI wyjechali na zajęcia terenowe przyrodniczo – ekologiczne do rezerwatu „Stawy Milickie”, największego w Europie kompleksu stawów, wchodzącego w skład Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. Celem zajęć było poznanie walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych tego obszaru.

          Nasze zajęcia rozpoczęły się w Grabownicy Milickiej, gdzie uczniowie z wieży widokowej za pomocą lornetek i lunety obserwowali ptaki gniazdujące na terenie rezerwatu ornitologicznego. Oglądali brodzące czaple białe i siwe, polujące na ryby orły bieliki oraz gniazdujące na terenie rezerwatu ornitologicznego gęsi gęgawy, duże kolonie mew śmieszek i liczne gniazda kaczek. Zdobyli wiedzę dotyczącą budowy ptaków, zwłaszcza dziobów i pazurów, stanowiących ich przystosowanie do warunków życia.

          Następnie udaliśmy się na wędrówkę ścieżką przyrodniczą po rezerwacie, która stanowiła doskonalą okazję do podziwiania piękna krajobrazu.

                  W czasie zajęć zapoznaliśmy się z długą, bo zaczynającą się już w średniowieczu historią „Stawów Milickich”, kiedy to Cystersi, wykorzystując niewielki spadek rzeki Baryczy i jej dopływów oraz płaski teren powodujący, że woda w tej okolicy płynie bardzo wolno, wybudowali pierwsze zbiorniki wodne. Zbiorniki te początkowo przeznaczone były jedynie do hodowli rybnej, z czasem stały się jednak siedliskiem dla coraz większej ilości ptaków, roślin oraz wodnych ssaków.

                  Nasze zajęcia nieprzypadkowo odbyły się jesienią, gdyż jest to pora, kiedy odbywają się odłowy stawów hodowlanych. Mieliśmy więc okazję obserwować pracę rybaków na łowisku i dokładnie obejrzeć, a nawet dotknąć hodowane ryby, m.in.: karpia, karasia, amura, okonia i szczupaka.

                 Dodatkową atrakcją wycieczki był pobyt w Krośnicach, gdzie zwiedziliśmy dwie lokomotywy ekspozycyjne, m.in. Tomcia, i odbyliśmy przejażdżkę kolejką wąskotorową po terenie Zespołu Pałacowo- Parkowego.

          Zmęczeni, ale bogatsi o nową wiedzę o ekosystemie stawów rybnych uczniowie wrócili do domów.

          Anna Włodarczyk

           

           

           

           

           

           

          W SKANSENIE

           

          W dniu 2.10.2013 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się na wycieczkę do Muzeum – Skansenu rolnego w Nadolicach Wielkich.

          W gospodarstwie prowadzone jest przydomowe muzeum i skansen rolny obejmujące około 4 tysięcy eksponatów. Zgromadzone są tu przedmioty, odzież i sprzęty użytku domowego, nie tylko z ubiegłych stuleci, ale również z XX wieku przypominające dawną i dzisiejszą historię. Dzieci zobaczyły narzędzia, które używali mieszkańcy wsi, rzeźby ludowe z drewna, a także zapoznały się z zawodem kowala, szewca. Dużym zaciekawieniem cieszyły się: dawne wózki dla lalek, rowerki, stare radia, pluszowy miś – mierzący 2 m wysokości.

          Na koniec dzieci zostały poczęstowane przez p. Golinowską podpłomykami z miodem, które wszystkim bardzo smakowały.

           

          Joanna Borusiak

           

           

           

           

          SPRZĄTANIE ŚWIATA

            

             

                   Uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję „Sprzątanie świata - Polska” i trochę później, bo 1 października 2013 r. wyruszyli w okolicę swojej szkoły, by choć trochę uczynić świat czystszym.

                 W akcji wzięli udział młodzi ekolodzy z klasy II, V, VI pod opieką Pani Małgorzaty Majak – Traczyk i pani Joanny Napieracz. Sprzątanie odbyło się wokół szkoły i ul. Szkolnej w Dobrzykowicach. W ramach przygotowań do tej imprezy, już kilka dni wcześniej, nasza koleżanka Olga wykonała i powiesiła plakat informujący o zbliżającej się akcji. Uczniowie wyposażeni w gumowe rękawice i worki wyruszyli na „wielkie” sprzątanie. Akcja przebiegła bardzo sprawnie, aura nam dopisała, zebraliśmy mnóstwo śmieci.

                 Przekonaliśmy się, że bezmyślnie wyrzucony papierek czy butelka to nie tylko „brzydki widok”, ale wielki problem dla środowiska. Wierzymy, że takie akcje ekologiczne zmienią nasze nawyki i przyzwyczajenia.

           

          Joanna Napieracz

           

           

           

           

          WYJAZD NA ŚLĘŻĘ

           

                  Dnia 24 września obie klasy pierwsze oraz klasa druga wyruszyły na zdobywanie najwyższego szczytu Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszącego się na wysokość 718 m n.p.m. 

                Mimo niesprzyjającej pogody niezrażeni uczniowie pięli się pod górę, by zdobyć upragniony szczyt. Nasza ścieżka biegła wzdłuż żółtego szlaku turystycznego od Przełęczy Tąpadła do szczytu Ślęży. Podczas wędrówki poznaliśmy charakterystyczne dla masywu Ślęży typy lasów oraz zamieszkujące je różne gatunki roślin i zwierząt. Mijaliśmy przystanki edukacyjne, przy których nasz cierpliwy i wyrozumiały przewodnik opowiadał legendy ślężańskie, a także przekazywał wiele cennych informacji związanych z przyrodą Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Prawie w samo południe cała ekipa z przewodnikiem na czele dotarła do szóstego przystanku edukacyjnego na szczycie Ślęży. W schronisku wypiliśmy gorącą herbatę i po chwili odpoczynku ruszyliśmy do domu.

                  W drodze powrotnej zwiedziliśmy także Kaplicę pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. O godzinie 17.00 zmęczeni, ale cali, zdrowi i uśmiechnięci zakończyliśmy całodniową wycieczkę.

           

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

           

          NIEZAPOMNIANA WYSTAWA MALARSTWA FLAMANDZKIEGO

           

             W dniach 18-20 września br. uczniowie klas I-VI Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach wzięli udział w wycieczce do Pałacu Królewskiego Muzeum Miejskiego we Wrocławiu na niecodzienną wystawę malarstwa.

            Do Wrocławia przyjechała bowiem wystawa dzieł malarzy flamandzkich zatytułowana „Rodzina Breughlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego”, która obejmuje twórczość artystycznego rodu na przestrzeni 200 lat – od XVII do XVIII wieku. Założycielem malarskiej dynastii był Pieter Breughel Starszy – ojciec, twórca zainspirowany arcydziełami Hieronima Boscha, z których najbardziej znane „Siedem grzechów głównych”, również możemy podziwiać na wystawie, a po nim malarskim rzemiosłem parali się jego dwaj synowie, Pieter Młodszy i Jan, oraz wnukowie i prawnukowie.

                  Na wystawie mieliśmy możliwość podziwiania ponad 120 obrazów, pochodzących często z prywatnych kolekcji i wypożyczonych specjalnie do tej ekspozycji. Przedstawiały one w mistrzowski sposób dawne obyczaje i stroje, życie codzienne chłopów i mieszczan, pejzaże i sceny religijne oraz martwe natury, a także tablice zoologiczne, z których kilka zostało namalowanych nie na zwykłym płótnie, lecz co ciekawe, na marmurowej płycie.

                    Naprawdę warto było odwiedzić tę niepowtarzalną wystawę!

           

          Małgorzata Wilczyńska

           

           

           

           

           

          NASZA SZKOŁA W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI

          "NARODOWE CZYTANIE"

                  W tym roku nasza gmina włączyła się do zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego ogólnopolskiej akcji ,,Narodowe Czytanie” poświęconej dziełom Aleksandra Fredry. Celem przedsięwzięcia jest  przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa, propagowanie rodzimej literatury i dbałość o polszczyznę.

                  7 września w 750 miejscach Polski rozbrzmiały słowa fragmentów ,,Zemsty”, ,,Ślubów panieńskich”,  bajek - "Paweł i Gaweł”, ,,Osiołkowi w żłoby dano", "Małpa w kąpieli" oraz innych wspaniałych utworów, które dotąd bawią i zadziwiają lekkością, wdziękiem, czarem słów.

                  Na terenie naszej gminy czytanie Fredry odbyło się w Szkole Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim. Jego współorganizatorami były Gminna Biblioteka Publiczna  w Czernicy oraz Szkoła Podstawowa w Kamieńcu Wrocławskim. Ciekawe, oryginalne interpretacje dzieł w wykonaniu przedstawicieli władz gminy, dyrektorów szkół oraz uczniów pozwoliły odtworzyć atmosferę okresu romantyzmu.  Imprezę dodatkowo wzbogaciły stroje z epoki,  uszyte przez panie z grupy „Poloneska – Łany”, w które ubrani byli występujący deklamatorzy.

                 Naszą szkołę natomiast reprezentowały uczennice klasy IV – Aleksandra Ptak i Katarzyna Graba,  które  wdzięcznie przeczytały jeden z ulubionych utworów A. Fredry - ,,Małpa w kąpieli”. 

                  Uwieńczeniem pięknej  uroczystości był pamiątkowy  wpis do księgi gości.

          Agnieszka Stefanek

           

           

          UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

           

                2 września 2013 roku to dla wszystkich uczniów dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Po dwóch miesiącach wakacyjnego wypoczynku, opaleni, uśmiechnięci i wyżsi o parę centymetrów przybyli najpierw na Mszę świętą do kościoła w Dobrzykowicach, a po niej do szkoły na apel inaugurujący rok szkolny 2013/2014. Wszystkich zebranych uczniów, rodziców, nauczycieli oraz innych pracowników szkoły powitała pani dyrektor Anna Włodarczyk, przedstawiając równocześnie nowych pedagogów, którzy w obecnym roku szkolnym będą pracować w naszej szkole.

                      Dzień rozpoczęcia roku szkolnego był szczególnie ważny dla 26 uczniów klas 1a i 1b, którzy rozpoczęli naukę w Szkole Podstawowej w Dobrzykowicach. Złożyli oni ślubowanie i zostali pasowani przez panią dyrektor na uczniów naszej szkoły. Każdy z nich złożył tuszem odcisk palca obok swojego nazwiska na tekście ślubowania oraz otrzymał pamiątkowy Dyplom Pasowania na Ucznia. Po apelu wszyscy uczniowie udali się do klas na spotkania ze swoimi wychowawcami.

           

          Dorota Ćmikiewicz